Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

sobota, 25 czerwiec 2022 12:34

Gminny Konkurs Ortograficzny

,,Są słowa mieniące się pełnią barw i działające jak słota jesienna. Słowa ,,ortografia” czy ,,pisownia” nie budzą nastrojów podniosłych, można by ich barwę emocjonalną zestawić z dokuczliwością uwierania buta. A jednak w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż np. pomyłka w mnożeniu czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych.”
Jan Tokarski, Traktat o ortografii polskiej

9 maja 2022r.  w Nowym Żmigrodzie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny pod patronatem pana wójta Grzegorza Bary.

Każdy konkurs ortograficzny to wspaniała okazja do rozwijania zainteresowań językiem  oraz podniesienia kompetencji ortograficznych i interpunkcyjnych.

Konkurs ma na celu propagować zasady poprawnej polszczyzny, sprawdzać stopień przyswojenia przez młodzież zasad ortograficznych a także umiejętność ich poprawnego stosowania.

W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 15 uczniów z naszej gminy.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy 4-6 i klasy 7-8.

Uczestnicy musieli się zmierzyć się z pełnym pułapek ortograficznych testem znajomości zasad pisowni polskiej oraz wyjątków od reguł ortograficznych.  Wszyscy udowodnili, że sprawnie posługują się pisaną odmianą naszego niełatwego języka i niestraszne im pułapki językowe.

Laureaci konkursu

klasy 4-6

I miejsce    Ksawery Urbanik        Szkoła Podstawowa w Łężynach
II miejsce   Natalia Mrugał            Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie
III miejsce  Anna Adamik              Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Klasy 7-8

I miejsce     Kinga Lubaś                 Szkoła Podstawowa w Łężynach
II miejsce    Jolanta Więcek           Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie
III miejsce   Anna Bożętka             Szkoła Podstawowa w Łysej Górze
Szkoły
I miejsce                                           Szkoła Podstawowa w Łężynach
II miejsce                                         Szkoła Podstawowa w Łysej Górze
III miejsce                                       Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Mistrzowie otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy słodki poczęstunek. Gratulujemy uczniom, którzy na pewno włożyli wiele wysiłku w przygotowanie się do konkursu i życzymy im dalszych sukcesów w potyczkach z ortografią!

W komisji konkursowej pracowały panie: Dorota Bułka, Teresa Książkiewicz, Barbara Marszał, Iwona Turek.

Konkurs zorganizowały panie: Iwona Turek i Barbara Marszał, która przygotowała także słodki poczęstunek.

Dziękujemy panu Wójtowi oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie zakupu nagród, Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie za współpracę i pomoc w organizacji konkursu na etapie gminnym.

Szkolny Konkurs Ortograficzny

20.06.2022 r. odbyło się wręczenie nagród laureatom etapu szkolnego konkursu ortograficznego.

Klasy 4-6

I miejsce           Natalia Mrugał                                 klasa 4a
II miejsce          Anna Adamik                                   klasa 4a
III miejsce        Hanna Mrugał,                                 klasa 4a
                            Maja Maresz                                     klasa 4a

Klasy 7-8

I miejsce            Emilia Szczurek                                klasa 7b
                             Jolanta Więcek                                 klasa 8b
II miejsce           Oliwia Łącka                                     klasa  7a
III miejsce          Piotr Maresz                                     klasa  8b
                              Natalia Warzecha                            klasa  8a

Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni książkami, otrzymali gratulacje i dyplomy z rąk pani dyrektor Alicji Witkowskiej.

Zapraszamy do udziału w konkursie w następnym roku.

tekst - organizatorzy

zdjęcia  z etapu gminnego - GOK