Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

czwartek, 23 czerwiec 2022 15:57

Młody chemik

Napisane przez pedagog
Od początku roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie prowadzone były zajęcia kółka chemicznego, realizowane na podstawie innowacji pedagogicznej „Młody chemik”. Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowań uczniów chemią, prowadzenia eksperymentów, prezentowanie wyników własnych obserwacji oraz  wykorzystanie wiedzy  chemicznej w praktyce życia codziennego. Uczniowie wdrażani byli do twórczego myślenia, samodzielnego planowania i przeprowadzania eksperymentów chemicznych oraz do zachowania przy tym bezpieczeństwa i porządku. W zajęciach brali udział uczniowie klasy 6a i 7a. Pod nadzorem nauczyciela wykonywali doświadczenia z rożnych dziedzin chemii, np.; badanie składu powietrza, krystalizacje, chromatografie bibułową, sporządzanie roztworów o danym stężeniu, mieszaniny substancji i metody ich rozdziału, badanie gęstości substancji, wskaźniki kwasowo – zasadowe, pH roztworu, elektrolizę soli. Różnymi sposobami wykonywali sztuczny śnieg, badali napięcie powierzchniowe cieczy oraz właściwości cieczy nienewtonowskiej, budowali obwody elektryczne, sami stworzyli przepis na ciastolinę bez gotowania.  Wykrywali w produktach spożywczych obecność białka, skrobi, utwardzali tłuszcze ciekłe. Badali wpływ kwasów na węglany wapnia, tym sposobem otrzymali gumowe jajko.

Wiele zajęć z grupą uczniów klasy 7a poświęcono na wykonywanie doświadczeń biochemicznych, w oparciu o instrukcje otrzymane z Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie badali m.in.:

  • Czy cukier zawsze jest słodki?
  • Dlaczego krew jest czerwona ?
  • Po co pić mleko?
  • Czy w jelitach mamy drugi mózg?
  • Tłuszcz jeść czy nie jeść – oto jest pytanie?

Uczniowie kl. 7a przygotowali również pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych dla młodszych klas SP w Nowym Żmigrodzie.

Na szczególną uwagę zasługuję fakt, że uczniowie wykonywali doświadczenia o treściach znacznie przewyższających podstawę programową z chemii w szkole podstawowej. Wykazywali duże zaangażowanie, dociekliwość, niejednokrotnie sami zgłębiali dany temat, proponowali doświadczenie do wykonania i dzielili się ciekawostkami z innymi.

Barbara Świerzowska

  

Czytany 116 razy