Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Gazetka szkolna (48)

niedziela, 08 kwiecień 2018 14:36

Powrót do przeszłości

Napisane przez
Luty 2017 roku
          Kilka dni temu robiąc porządki natknęłam się na lekko zniszczoną, niebieską teczkę. Zastanawiacie się pewnie co może być takiego w teczce, żeby o tym pisać. Można powiedzieć, że znalazłam w niej kawał historii. W środku były numery „Nowinek szkolnych” z lat 2009-2012. Przeglądając je powróciło do mnie wiele wspomnień, ale zacznijmy od początku…            
          Wszystko zaczęło się w listopadzie 2009 roku, kiedy to będąc w klasie I gimnazjum postanowiłam prowadzić rubrykę z humorem. Nie minęło wiele czasu, a zostałam włączona do zespołu redakcyjnego. Wraz ze mną stopniowo dołączały do niego także moje koleżanki. Pamiętam jak dziś wywiady, które przeprowadzałam wraz z Eweliną Wietechą. Rozmawiałyśmy z ówczesną przewodniczącą szkoły – Gosią Ziomek, a także z panem dzielnicowym, który opowiedział nam wiele o niebezpieczeństwach jakie niosą ze sobą używki. Również z sympatią myślę o pisaniu przeróżnych artykułów.
          Najmilej jednak wspominam cotygodniowe spotkania redakcji. Był to czas nie tylko pracy nad gazetką, ale także radości i wygłupów. To wtedy powstał cykl „Sylwetki nauczycieli”, który cieszył się od początku dużą popularnością. Pracowaliśmy pod okiem pań Joanny Kmieć oraz Barbary Świerzowskiej, to one zachęcały nas do doskonalenia swoich umiejętności i działania na rzecz szkoły. Oczywiście nie zamykaliśmy się na innych, artykuły zawsze mogli pisać również nauczyciele i uczniowie spoza redakcji.
          Pamiętam jak dziś obchody 5-lecia „Nowinek”. Miało to miejsce w lutym 2012 roku, nietrudno więc obliczyć, że dziś gazetka ma już 10 lat. Cieszy mnie bardzo, że coś w czym pomagałam tyle czasu istnieje nadal.
W roku szkolnym 2011/2012 gazetkę redagował zespół: Gosia Dziadosz, Ola Frydrych, Gabrysia Gondek, Kasia Potera, Kasia Roczniak oraz Ewelina Wietecha. Przygotowywanie gazetki tak zacieśniło nasze znajomości, że teraz, mimo że studiujemy na różnych uczelniach wciąż utrzymujemy ze sobą kontakty.
 
Aleksandra Frydrych – absolwentka szkoły

 

sobota, 07 kwiecień 2018 14:26

W redakcji gazetki w latach 2007-2018 pracowali:

Napisane przez
Angelika Janas, Bernadeta Mroczka, Anna Piotrowska, Paulina Ryglewicz, Karolina Wójcik, Filip Leśko, Martyna Kuś, Magdalena Szyndak, Karolina Gryziec, Marcelina Głowa, Natalia Grzywacz, Anna Gołąb, Aldona Głowa, Kamil Brożyna, Ewelina Wietecha, Aleksandra Frydrych, Gabriela Gondek, Katarzyna Roczniak, Małgorzata Dziadosz, Katarzyna Potera, Jakub Roczniak, Marcin Hućko, Dominika Walowska, Natalia Szwast, Agata Kucharska, Gabriela Klich, Kamila Rak, Anna Zdebik, Sylwia Łącka, Gabriela Hućko, Justyna Wilk, Adam Łodziński.
 
DZIĘKUJEMY!!!
 
 
Kto by pomyślał, że to już 11 lat i 100 numerów „Nowinek Szkolnych”! Z tej okazji 26 marca br. redakcja gazetki wraz z opiekunami przygotowała dla wszystkich słodką niespodziankę. W tym dniu stołówka szkolna stała się mini kawiarnią, gdzie uczniowie i nauczyciele świętowali setne wydanie gazetki. Było tradycyjne sto lat i życzenia kolejnych jubileuszy. Można było także obejrzeć wszystkie numery gazetki.
 
Niby nic, a tak to się zaczęło …
Pomysł wydawania szkolnej gazetki powstał jeszcze w 2006 roku. Wspólnie z koleżanką Basią Świerzowską (wtedy Gumienną) pomyślałyśmy, że dobrze by było, aby gimnazjum miało swoją gazetkę. Numer specjalny wręczony został pani dyrektor podczas podsumowania szkolnego konkursu „Powiedz nałogom NIE”. Pani dyrektor wyraziła pozytywną opinię i tak od 2007 roku rozpoczęło się redagowanie pisma szkolnego.
Początki były trudne, gdyż w pracy nie miałyśmy komputera i wszystkie artykuły otrzymywane od uczniów były pisane ręcznie. Przepisywanie i tworzenie gazetki odbywało się w domu rodzinnym pani Świerzowskiej. Do zespołów redagujących gazetkę należeli uczniowie klas gimnazjalnych. Początkowo gazetka nosiła nazwę „Wieści Gimnazjalne”, później „Wieści Szkolne”. We wrześniu 2010 roku przeprowadzono konkurs na nową nazwę gazetki i od tamtej pory nosi ona nazwę „Nowinki Szkolne”. Początkowo pismo było dwumiesięcznikiem, obecnie powstaje na koniec każdego miesiąca. Gazetka wydawana jest w kolorze czarno – białym, ale jest egzemplarz kolorowy, który pozostaje w siedzibie redakcji (gabinet pedagoga). Wszystkie wydania znajdują się także w bibliotece szkolnej. Jest to jedna z najgrubszych ksiąg w szkole. Jubileuszowe kolorowe wydanie uzupełniło tę ponad jedenastoletnią księgę co dało średnio 1000 stron.

środa, 28 luty 2018 13:57

Jubileuszowy 100 numer "Nowinek Szkolnych"

Napisane przez
W jubileuszowym kolorowym 100 numerze „Nowinek Szkolnych” mamy następujące artykuły:
- Jubileusz gazetki
- Konkurs biblijny
- sukces Dawida Marchewki i Piotra Maresza
- Otwarcie hali sportowej
- Spotkanie z ludźmi z pasją
- Ferie na sportowo
- Justyna Wilk i Natalia Grzywacz finalistkami konkursu matematycznego
- Miriam Madej finalistką konkursu z języka angielskiego
- Projekt z przedsiębiorczości
- Pędzi, pędzi kulig …
- Sto lat, sto lat dla gazetki
poniedziałek, 22 styczeń 2018 13:43

99 numer gazetki szkolnej

Napisane przez
W 99 numerze gazetki są następujące artykuły:
- Konkurs na najpiękniejszy karmnik dla ptaków
- Zapobiegajmy pożarom – konkurs plastyczny
- Dzień Babci i Dziadka
- Studniówka 2018
- Bal karnawałowy
- Bezpieczne ferie
- Spotkanie z dietetykiem dla rodziców
poniedziałek, 18 grudzień 2017 13:39

Grudniowe wydanie gazetki - 98 numer!

Napisane przez
W grudniowym 98 wydaniu gazetki przeczytać można następujące artykuły:
- Tydzień Edukacji Globalnej
- Dzień głośnego czytania
- Św. Mikołaj w szkole
- W Muzeum Lizaka
- W Obserwatorium Astronomicznym
- Finał akcji Pomagamy zwierzętom
- Spektakl profilaktyczny „Wspomnienia Narkomanki”
- Święto Patrona szkoły
- „Pejzaże dorzecza Wisłoki
- Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni
- Spotkanie z dietetykiem
- WESOŁYCH ŚWIĄT – życzenia świąteczne dla naszych czytelników
poniedziałek, 27 listopad 2017 13:14

Listopadowy numer "Nowinek" oraz wydanie specjalne

Napisane przez
Przekazujemy w wasze ręce 97 numer gazetki, a w nim:
Spotkanie z wolontariuszami; Apel z okazji Wszystkich Świętych; Próbna ewakuacja; 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości; Mistrz czytania; Jesienne marzenia klasy 3a; Odwiedziny w Pijalni czekolady i Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu; Sukces Gabrieli Hućko; Kącik Łasucha; Humor; Zasady pisowni U i Ó; Sukcesy w konkursach kuratoryjnych; Ogłoszenia szkolne.
Z tym numerem przekazujemy także wydanie specjalne, poświęcone pamięci zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.  
startpoprz.12345nast.koniec
Strona 1 z 5