Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (494)

poniedziałek, 13 maj 2019 10:13

Apel z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Napisane przez
Dnia 30 kwietnia  bieżącego roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął się  on wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" i hymnu szkoły. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Witkowska, która przybliżyła okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz podkreśliła  znaczenie jej powstania dla naszego narodu. Akademia przygotowana przez uczniów z klas 5a, 7a i 7b wyglądała nieco inaczej niż zwykle i miała charakter przedstawienia teatralnego, łączącego czasy XVIII – wiecznej Polski  ze współczesnymi. Aktorzy przebrani w stroje z epoki  prowadzili telewizyjny program informacyjny tvn 24.  Oprócz głównego prowadzącego wiadomości byli również sprawozdawcy z sejmu na bieżąco informujący o przebiegu uchwalania Konstytucji 3 Maja, przeprowadzający wywiady z  przeciwnikami jej powstania oraz korespondenci z zagranicy, którzy również poprzez wywiady z Robespierrem i Katarzyną II zapoznali widzów ze stanowiskiem tych państw wobec Konstytucji 3 Maja. Jak przystało na program informacyjny, nie zabrakło wiadomości sportowych,  prognozy pogody, a nawet reklamy czasopisma „Monitor”. Został zaśpiewany „hit” z listy przebojów – „Witaj majowa jutrzenko”. Na podsumowanie akademii narratorki podkreśliły znaczenie uchwalenia konstytucji dla przyszłych losów narodu i Polski. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli program, żywo reagując oklaskami i śmiechem na występ kolegów, zwłaszcza widząc peruki i kostiumy z epoki. Akademię przygotowali: Elżbieta Mezglewska – Kochanik i Ryszard Turek.

Elżbieta Mezglewska – Kochanik

poniedziałek, 13 maj 2019 08:13

Szpital Misia Ratownisia w naszej szkole

Napisane przez
Pierwsza pomoc z Misiem Ratownisiem  to ciekawa zabawa, dzięki której każde dziecko z łatwością zapamięta postępowanie ratownicze w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dowie się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu, będzie potrafiło wezwać pomoc, opatrzeć lekkie ranki oraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Poprzez takie warsztaty Panie ze Społecznej Grupy Ratowniczo- Poszukiwawczej LEGION GERARDA, które odwiedziły uczniów klas I-III starały się  zaszczepiać w nich chęć niesienia pierwszej pomocy. W pokazach pomagał im Miś Ratowniś.
Miś to najlepsze lekarstwo na smutek, strach i łzy, czasem trzeba jednak pomóc również jemu. Wszystkie dzieci potraktowały tę sytuację bardzo poważnie. Było opatrywanie ran, bandażowanie, badanie misia.
Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia pomogą zrozumieć najmłodszym jak ważna jest pomoc drugiej osobie niezależnie od wzrostu i wieku. Nawet tak mały człowiek może uratować komuś życie – czasem wystarczy, że będzie wiedział jak sprowadzić pomoc.

Oto kilka opinii naszych uczniów po warsztatach oraz fotorelacja:

poniedziałek, 13 maj 2019 08:00

Uczniowie klasy 2a poznają ciekawe zawody

Napisane przez
Uczniowie klasy II a mieli okazję poznać pracę nauczycielki chemii pani Barbary Świerzowskiej. Pani opowiedziała im o pracy jaką wykonuje, poznali pracownię chemiczną, wykonali różne ciekawe doświadczenia. W pracowni chemicznej dzieci wraz z opiekunami, ubrani w fartuchy i okulary ochronne, wykonywały proste eksperymenty, doświadczenia chemiczne wcześniej zademonstrowane przez panią.

Gościli także w swojej klasie ratownika medycznego pana Andrzeja Głodziaka. Pan Andrzej wyjaśnił uczniom na czym polega jego praca oraz zaprezentował jak wygląda jego strój, w którym pracuje na co dzień. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się z osobą nieprzytomną zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku oparzeń, skaleczeń, czy zasłabnięć. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie.

Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek naśladowały sztuczne oddychanie i masaż serca. Ponadto uczniowie utrwalili znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. W formie zabawowej uczyły się w jaki sposób należy wezwać pomoc i co najważniejsze jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne i ciekawe zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, która w przyszłości być może przyczyni się do uratowania komuś życia.

Serdecznie dziękujemy pani Barbarze i panu Andrzejowi za zaprezentowanie uczniom zawodów jakie wykonują.

Alicja Nawracaj wychowawczyni klasy 2a

poniedziałek, 29 kwiecień 2019 07:09

Ogłoszenie

Napisane przez

UWAGA !

W dniach 1 - 3 maja 2019r. zajęć dydaktycznych i opiekuńczych nie będzie.