Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (479)

środa, 31 październik 2018 08:23

Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Pana Ryszarda Turka

Napisane przez
Miło nam poinformować, że pan Ryszard Turek – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, za zasługi dla oświaty i wychowania otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej! Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się 16 października 2018 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku podczas Wojewódzkiego Dnia Edukacji Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli: Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch, Poseł na Sejm RP pan Piotr Uruski, Burmistrz Sanoka pan Tadeusz Pióro, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele związków zawodowych oraz zaproszeni goście. Pan Turek odebrał medal z rąk pani kurator Małgorzaty Rauch.

Serdecznie gratulujemy!!!

fot. Sanok.pl

środa, 31 październik 2018 08:01

Filmowa jesień

Napisane przez
Warto obejrzeć!

 Dywizjon 303. Historia prawdziwa

19 września uczniowie z klas VII-VIII odbyli wycieczkę do kina Helios w Krośnie, aby obejrzeć film "Dywizjon 303.Prawdziwa historia". Jest to adaptacja utworu Arkadego Fiedlera, który znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Dzięki tej filmowej lekcji mieliśmy możliwość naocznego poznania historii wyjątkowej formacji w dziejach lotnictwa. Polscy piloci w Bitwie o Anglię w 1940 roku dzięki odwadze i solidarności oraz intuicji lotniczej okazali się najlepszymi na świecie. Spośród alianckich dywizjonów to im udało się zestrzelić najwięcej niemieckich maszyn. Dzięki temu bohaterskiemu osiągnięciu  piloci Dywizjonu 303 na stałe wpisali się w historię lotnictwa. Dowiedzieliśmy się,  jak ważny  był udział polskich lotników w powietrznej Bitwie o Anglię oraz czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film podobał się zarówno chłopcom jak i dziewczętom. Po seansie mogliśmy zjeść posiłek i zwiedzić Galerię VIVO w Krośnie.

Wyjazd zorganizowały panie: Iwona Turek, Wiesława Popek i Barbara Marszał.

 

Biały Kieł

Z kolei 11 października klasy IV b i VI a obejrzały adaptację jednej z najwybitniejszych powieści Jacka Londona pt.” Biały Kieł”. Uczniowie poznali historię nietypowego szczeniaka. Tytułowy bohater to mieszaniec psa i wilka. Po rodzicach odziedziczył najlepsze cechy obu ras, więc szybko nauczył się, jak przetrwać w mroźnych i nieprzyjaznych krainach dzikiej północy. Niestety szczeniak zgubił się i odłączył od rodziny. Z pomocą przyszedł mu wódz indiańskiego plemienia, który przygarnął go do swojej wioski. Wkrótce został sprzedany złym ludziom. Od tego czasu  Biały Kieł przeżył wiele przygód, dorósł i znalazł prawdziwy dom. Film dostarczył nam wielu wrażeń i wzruszeń. Niektórzy uronili nawet niejedną łzę, przeżywając z bohaterem dramatyczne chwile.

Wycieczkę  do kina w Krośnie zaplanowała pani Iwona Turek, a opiekunem była pani Wiesława Popek. 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia tych filmów.
Naprawdę warto!

Uczestnicy

środa, 24 październik 2018 09:46

Dzień Edukacji Narodowej

Napisane przez
Wyjątkową uroczystością obchodzoną w szkole jest Dzień Edukacji Narodowej. Pracownicy szkoły - obecni i emerytowani - otrzymali od samorządu uczniowskiego kartki z życzeniami i kwiaty, zaś społeczność szkolna uczciła to  święto akademią, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury.
W części oficjalnej głos zabrała pani dyrektor Alicja Witkowska, która zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywa edukacja oraz złożyła pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Miłe słowa zostały również przekazane przez  panią Dorotę Baran - przewodniczącą Rady Rodziców oraz Kasię Musiał reprezentującą samorząd uczniowski.
Nie zabrakło kwiatów i życzeń od uczniów, którzy uczestniczyli w akademii. 
Uroczystość dopełnił program satyryczny przygotowany przez klasę 7a. Widzowie mieli okazję obejrzeć dzień z życia szkoły pokazany w nieco krzywym zwierciadle. W przedstawieniu pojawiły się panie woźne, nauczyciele, zakochani nastolatkowie oraz klasa powtarzająca materiał przed egzaminem. Satyryczne scenki przeplatały się z piosenkami. Podsumowanie występu stanowiła wywiadówka, bez której nie byłoby prawdziwej szkoły. Brawurowo odegrane  role ojców i nauczyciela wywołały wiele śmiechu na widowni. 
Ta miła uroczystość została przygotowana pod opieką pań:  Małgorzaty Tłuściak, Barbary Świerzowskiej i Joanny Kmieć. Podziękowania za pomoc przy dekoracji składamy panu Zbigniewowi Kuczale.
Nasza szkoła co roku uczestniczy w konkursie plastycznym  „Bezpieczne wakacje”. W tym roku do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle wpłynęło 169 prac ze szkół z terenu powiatu jasielskiego, przedstawiających m.in.; bezpieczny pobyt nad wodą, bezpieczną drogę, miejsce zamieszkania, zagrożenia związane z używkami.  19 października komisja konkursowa wyłoniła laureatów.  Prace oceniała komisja w składzie: Małgorzata Smyka – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Sabina Wielgosz – Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Jaśle, Bogusław Czeluśniak – Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle, nadkom. Bartosz Pusz – z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Jaśle, asp. Joanna Garbacik - specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Jaśle.
 
Laureatką w III kategorii wiekowej 13-15 lat została uczennica naszej szkoły Ewelina Wilk z klasy 7a.
 
Praca Eweliny przedstawiająca bezpieczny pobyt nad wodą weźmie udział w finale wojewódzkim. Bardzo serdecznie gratulujemy uczennicy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.