Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (446)

środa, 30 maj 2018 08:52

Dzień Mamy i Taty w klasie Ib

Napisane przez
W środę 23 maja dzieci z klasy Ib zaprosiły do szkoły swoich rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty. Uroczystość odbyła się w GOK-u. Uczniowie zaprezentowali się w pełnej humoru inscenizacji pt. "Córeczki". Niezapomnianych wrażeń dostarczył wiersz pt. "Okulary", w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Występ przeplatany był wierszami i piosenkami. Po przedstawieniu dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty: kwiaty dla mamy i breloczki z kluczykami dla taty. Na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek. Wszyscy w dobrych humorach rozeszli się do domów. 

Beata Pieszczoch - wychowawczyni klasy Ib

FOTORELACJA

W dniu 25 maja 2018r. na  Rynku w Żyrakowie odbyły się „Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. „Słoneczne Dni” są kampanią o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej, przy zastosowaniu kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. W ramach „słonecznego wydarzenia” Związek Gmin Dorzecza Wisłoki realizuje akcję edukacyjną skierowaną w szczególności do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu 22 gmin należących do Związku tj. Miasta Jasła oraz Gmin: Biecz, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Miasto Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.
Gminę Nowy Żmigród reprezentowały uczennice naszej szkoły:  siostry Ewelina i Justyna Wilk oraz Wiktoria Zięba. Justyna zajęła I miejsce w konkursie plastycznym. Tematem konkursu był plakat o tematyce ekologicznej, promującej oszczędzanie energii oraz odnawialne źródła energii takie jak energię słoneczną, wiatrową, wodną i geotermalną oraz ukazującej korzyści dla człowieka i środowiska związane z ich wykorzystaniem, wykonany techniką mieszaną.  Ewelina wykonywała pracę na miejscu podczas imprezy. Wiktoria otrzymała wyróżnienie w w/w konkursie. Opiekunem uczennic była pani Barbara Świerzowska. Dziewczynki otrzymały dyplomy i cenne nagrody, które wręczali: Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki pan Andrzej Czernecki, wójt Tarnowca pan Jan Czubik oraz wójt Żyrakowa pan  Marek Rączka.
Akcja  „Słoneczne Dni” obejmowała: „bieg po słońce”, quizy, gry i zabawy oraz konkursy plastyczne. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne i wokalne. Były atrakcje z udziałem artystów z teatru ulicznego Wagabunda. Na zakończenie imprezy wystąpiła Roksana Węgiel.
poniedziałek, 28 maj 2018 09:25

W świecie Ojca Mateusza

Napisane przez
Dnia 22 maja  br uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do Baranowa i Sandomierza. Zwiedzanie rozpoczęło się od późnorenesansowego Zamku w Baranowie Sandomierskim, który ze względu na podobieństwa nazwany został  Małym Wawelem. Dowiedzieliśmy się, że siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606. Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie komnat, sal i spacer po ogrodach zamku.  
Po przyjeździe do Sandomierza zwiedzaliśmy Starówkę oraz główny zabytek Sandomierza – Bramę Opatowską, jedną z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Następnie zeszliśmy aż 12  metrów pod ziemię by przemierzyć trasę podziemną (300 schodów).  W zbrojowni spotkaliśmy rycerza, który sprawił że wszyscy przenieśliśmy się w odległe czasy. Wspaniałą atrakcją zarówno dla uczniów jak i opiekunów  był pobyt w Świecie Ojca Mateusza.  Jest to jedyna taka ekspozycja w Polsce. Hiperrealistyczne figury serialowych bohaterów w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost do jednej z najpiękniejszych kamienic w samym sercu sandomierskiego Starego Rynku. Był Ojciec Mateusz, gospodyni Natalia, Pluskwa oraz komendant Możejko i aspirant Nocul. Wszyscy dzielnie pozowali do zdjęć. Na zakończenie wycieczki był rejs statkiem po Wiśle i zakup pamiątek. W drodze powrotnej pojechaliśmy na posiłek do McDonalda. Nad całością wycieczki czuwały panie wychowawczynie: Beata Pieszczoch, Alicja Nawracaj oraz pedagog Joanna Kmieć. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na następną.
poniedziałek, 21 maj 2018 16:10

Opowiadanie „Książę” Kingi Kostrząb nagrodzone

Napisane przez
15 maja 2018 roku w SP nr 2 w Jaśle odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu literackiego "Moje spotkania z przyrodą". W tym roku laureatką została Kinga Kostrząb z kl. VI a.  
Konkurs miał zasięg ogólnopolski i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 147 prac, których autorami byli uczniowie  klas 4-7 z 38 szkół z całej Polski. Każda kategoria wiekowa była rozpatrywana oddzielnie. Praca mogła mieć formę opowiadania, listu lub pamiętnika, a jej treść miała dotyczyć przyrody. Jury przyznało łącznie 17 nagród oraz wyróżnienia.
Kinga została nagrodzona za opowiadanie pt. " Książę". Ponieważ jeździ konno, wykorzystała wiedzę i własne doświadczenia i wymyśliła ciekawy utwór. Tytułowy Książę to oczywiście koń, dzięki któremu zmienia się życie pewnej dziewczynki. Praca pokazała talent literacki Kingi, której gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W konkursie również brały udział  Urszula Idzik i Karolina Kochanik uczennice klasy VIa. Opiekunem uczennic była pani Małgorzata Tłuściak.