Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (453)

sobota, 30 czerwiec 2018 09:57

Sport w naszej szkole

Napisane przez
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 to dobry czas, aby podsumować m.in. działania sportowe organizowane w II semestrze w naszej szkole.

15 maja w hali sportowej zorganizowaliśmy Turniej piłki nożnej. I miejsce zajęła drużyna  ze  Szkoły Podstawowej w  Kątach,  II miejsce SP Łężyny, III miejsce SP Dębowiec, IV SP Cieklin i V miejsce drużyna gospodarzy SP Nowy Żmigród. Turniej koordynował pan Stanisław Zoła. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i puchary, które wręczyły: pani dyrektor Alicja Witkowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Bogusława Kostrząb.

Trzy dni później bo 18 maja zorganizowaliśmy w hali sportowej  Turniej piłki siatkowej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Nowy Żmigród  pana Grzegorza Bary. W turnieju wzięło udział 6 szkół: Nowy Żmigród, Kąty, Dębowiec, Nienaszów, Osiek Jasielski oraz Łężyny.  Drużyny były mieszane 3 dziewczyny i 3 chłopaków. Oto klasyfikacja medalowa:

  1. SP Nowy Żmigród
  2. SP Kąty
  3. SP Dębowiec

Na koniec przyznano nagrody indywidualne dla najlepszej zawodniczki i zawodnika, a byli to uczniowie naszej szkoły Natalia Grzywacz oraz Wiktor Kuczała. Mecze sędziowali panowie: Antoni Hućko  oraz  Tomasz Źrebiec. Koordynatorem turnieju był pan Stanisław Zoła. Nagrody wręczali: pan wójt Grzegorz Bara oraz pani dyrektor Alicja Witkowska.

Piesze rajdy terenowe:

25 maja  odbył się rajd na Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.). 18 czerwca był wyjazd w okolice Wysowej, gdzie turyści wyszli na Ostry Wierch (938 m n.p.m.).Wycieczki prowadzi przewodnik beskidzki Tadeusz Wójcik. Organizatorem jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie. Do zdobycia pozostało jeszcze 9 z 18 szczytów. Odznaka Korona Beskidu Niskiego coraz bliżej.

11 czerwca uczniowie klas drugich gimnazjum wybrali się do Cieklina. W zacisznym miejscu na leśnej polanie grali w paintball. Na polu znajdują się zasłony, atrapy zabudowań, a także naturalne zasłony w postaci drzew, zarośli i naturalnych wyrobisk. To wszystko daje nieograniczone możliwości gry, kamuflażu, gry podchodowej w naturalnym lesie. Gra była bardzo emocjonująca. Grali nie tylko chłopcy ale także dziewczyny. Ten wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczestników. Organizatorami wyprawy byli wychowawcy: pan Stanisław Zoła i pan Antoni Hućko.

Szczegóły i fotorelacje w zakładce SPORT. 

wtorek, 19 czerwiec 2018 11:53

Wycieczka do Trójmiasta

Napisane przez
Czerwiec to czas, kiedy rok szkolny chyli się ku końcowi i kiedy jest więcej tegoż czasu na integrację międzyklasową. Wycieczka szkolna jest fantastycznym wydarzeniem, które spina cały okres trudów nauki niczym klamra. Z tego powodu siódmoklasiści naszej szkoły postanowili wybrać się na kilka dni do Trójmiasta.

Podróż pociągiem rozpoczęła się 11 czerwca br z Jasła o godzinie 21:26. Wielu uczniów po raz pierwszy korzystało z tego środka lokomocji. Droga przebiegła spokojnie i po niecałych 14 godzinach dotarliśmy do Gdańska. Ok 12.00 dojechaliśmy do Sobieszewa miejsca naszego noclegu. Po zakwaterowaniu w dwuosobowych pokojach i sześcioosobowym domku był czas na odpoczynek.  Po obiedzie wyruszyliśmy na spacer w kierunku morza. Na plaży uczniowie tworzyli różne budowle, kopali dołki, zbierali muszelki oraz moczyli nogi w morzu. Po powrocie z plaży oglądaliśmy mecz Polska - Litwa.  Spędziliśmy również trochę czasu na terenie ośrodka. Dużym zainteresowaniem cieszył się „zjazd kolejowy” oraz drzewa pełne czereśni. Tak też zakończył się pierwszy dzień wycieczki.

poniedziałek, 18 czerwiec 2018 11:49

Jubileusz 210 – lecia Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie

Napisane przez
We wtorek 29 maja 2018 roku Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza – Męczennika w Nowym Żmigrodzie obchodziła uroczysty jubileusz 210 – lecia swego istnienia. Rocznica nawiązuje do wydarzeń sprzed blisko dwustu lat. W 1772 roku Żmigród znalazł się w zaborze austriackim. Władze zaborcze zlikwidowały szkoły parafialne. W ich miejsce Ustawą szkolną z roku 1805 wprowadzono szkoły trywialne. W 1808 roku w Żmigrodzie Nowym  utworzono dwustopniową szkołę trywialną, czyli powszechną, o elementarnym poziomie nauczania. Obowiązkiem szkolnym objęto dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Nasza szkoła jest więc jedną z najstarszych instytucji publicznych w regionie.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztu sztandarowego wraz z dyrekcją, uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły do kościoła parafialnego w Nowym Żmigrodzie, w którym odbyła się msza święta w intencji uczniów, pracowników i absolwentów. Mszę odprawił ks. abp Edward Nowak, a uroczyste kazanie wygłosił ks. bp Jan Wątroba.

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 10:36

Dzień Dziecka w "Smyku"

Napisane przez
W dniu 7 czerwca uczniowie klas Ia i Ib  wraz z paniami Beatą Pieszczoch i Alicją Nawracaj udali się na wycieczkę do sali zabaw „Smyk” w Jaśle, gdzie mogli nie tylko miło spędzić czas na zabawie, ale także  kształtować umiejętność współpracy w grupie oraz integracji z innymi dziećmi. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu, emocjom i zabawie nie było końca. Wycieczka była bardzo udana i pełna niezapomnianych wrażeń. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Dziecka.