Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (453)

poniedziałek, 10 wrzesień 2018 18:15

Występ na Diecezjalnych Dożynkach w Rzeszowie

Napisane przez
„Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom .
Aby dobrze plonowało,                       
 Po sto korcy z kopy dało .
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom.”

26 sierpnia 2018 r. w Rzeszowie odbyły się dożynki diecezjalne. O godz. 11.00 na plac przed Katedrę Rzeszowską  przybyło  ponad sto delegacji z wieńcami. Centralnym punktem dożynek była uroczysta Msza święta polowa w Parku Papieskim, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: biskup Kazimierz Górny, księża infułaci a także kapłani posługujący w parafiach. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Jerzy Uchman (diecezjalny duszpasterz rolników, kustosz sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – Pani Rolniczego Trudu w Tarnowcu) przywitał przybyłych gości i rolników.

Wśród nich była delegacja z Nowego Żmigrodu z wójtem Grzegorzem Barą na czele oraz starostami dożynek i przedstawicielami naszej Gminy. W uroczystości uczestniczyła też młodzież naszej szkoły  oraz schola.

Przed uroczystą mszą świętą uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, który składał się z dwóch części . W pierwszej uczniowie w pięknych strojach ludowych zaprezentowali wiersze, piosenki i humorystyczne scenki nawiązujące do tradycji dożynek w naszym regionie. W drugiej części  młodzież przedstawiła zarys historii szkoły i działalności Patrona- Błogosławionego Władysława Findysza. Młodzi artyści wierszem i piosenką podziękowali rolnikom za tegoroczny chleb – dar Opatrzności Bożej a także wszelki trud włożony w codzienną pracę przy żniwach. Inscenizacja spotkała się z dużym uznaniem widzów.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie: Anna Zdebik, Sylwia Łącka, Justyna Wilk, Aleksandra Gryziec, Zuzanna Bazan, Jakub Idzik, Urszula Idzik, Karolina Banaś, Wiktoria Lipińska, Anna Mroczka, Miłosz Mastej, Bartosz Kudłaty, Igor Śmiałowski, Piotr Marciszewski, Dominik Książkiewicz oraz absolwenci: Klaudia Stoś i  Adam Zdebik. Scenariusz i aktorów przygotowała pani Iwona Turek, oprawę muzyczną opracowała pani Barbara Tomaszewska.

Uczestnicy

poniedziałek, 10 wrzesień 2018 08:55

Politechnika Młodych Odkrywców

Napisane przez

Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie bierze udział w projekcie „Politechnika Młodych Odkrywców” realizowany przez PRz.  Jego celem jest popularyzacja nauki i rozwijanie wiedzy technicznej wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. Pierwsze zajęcia odbędą się już w październiku.

Projekt jest finansowany z programu POWER. Politechnika Rzeszowska uzyskała dofinansowanie w wysokości 461 125,87 zł. Projekt będzie realizowany przez trzy wydziały uczelni: Elektrotechniki i Informatyki, Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Chemiczny przy wsparciu administracyjnym Centrum Transferu Technologii.

Celem projektu jest rozwój kompetencji poprzez popularyzację nauki i stymulowanie chęci poznawania i rozwijania wiedzy technicznej w niekonwencjonalny sposób wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W ramach zajęć, dzieci będą uczestniczyć w pokazach naukowych i ciekawych zajęciach warsztatowych z zakresu nauk ścisłych, takich jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka i automatyka. Dzięki temu „młodzi studenci” zdobędą umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijania zainteresowań i pasji.

Zaplanowano dwie edycje projektu, a pierwsze zajęcia rozpoczną się już w październiku 2018. Kolejna edycja ruszy z początkiem roku akademickiego 2019/2020. Rekrutacja na każdą edycję będzie przeprowadzana oddzielnie. Rekrutacja do Politechniki Młodego Odkrywcy odbędzie się przy udziale szkół współpracujących z Politechniką Rzeszowską w ramach projektu. 

W Politechnice Młodego Odkrywcy będzie mogło „studiować” łącznie 402 młode osoby, które będą miały do wyboru jeden z trzech kierunków:  szkołę młodych informatyków, szkołę młodych fizyków i matematyków oraz szkołę młodych chemików.

Uczniowie z naszej szkoły są rekrutowani do programu Szkoła młodych chemików na Wydziale Chemicznym.

Zajęcia warsztatowe pomogą słuchaczom rozszerzyć wiedzę i rozwinąć swoje zainteresowania w dziedzinie chemii. Cykl zajęć warsztatowych będzie stanowił uzupełnienie wiedzy przekazywanej na lekcjach chemii realizowanych w ramach podstawy programowej w końcowym okresie ośmioletniej szkoły podstawowej. W ramach zajęć uczniowie będą samodzielnie przeprowadzać proste doświadczenia chemiczne w obecności prowadzącego. Zajęcia będą się odbywać raz na 2 miesiące. Samodzielne wykonywanie doświadczeń będzie rozwijać zainteresowanie chemią i wskazywać na użyteczność wiedzy teoretycznej zdobywanej na lekcjach chemii. Atrakcyjna  tematyka i forma  zajęć,  odmienna  od typowego  sposobu  prowadzenia  lekcji,  wpłynie  korzystnie  na  zaangażowanie  uczniów  w samodzielne  zdobywanie  wiedzy.

Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczyciel chemii – Barbara Świerzowska.

piątek, 07 wrzesień 2018 14:45

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Napisane przez
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy…
Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8.00, Mszą Świętą w Sanktuarium Bł. Ks. Władysława Findysza. O godzinie 9.00, apel w hali sportowej rozpoczął pan Antoni Hućko. Na początku wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewano hymny: państwowy i szkoły.
Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły  pani Alicja Witkowska, która serdecznie powitała wszystkich – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz gości, rodziców i grono pedagogiczne. Po tym wystąpieniu słowa do uczniów i nauczycieli oraz rodziców skierowali zaproszeni goście: arcybiskup Edward Nowak oraz  Wójt Gminy pan Grzegorz Bara. Ważne informacje dotyczące nowego roku szkolnego przekazał Wicedyrektor pan Andrzej Merchwa.
Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Galeria zdjęć

piątek, 31 sierpień 2018 14:58

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Napisane przez
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 3 września 2018 r. (poniedziałek) wg następującego harmonogramu:

8.00 - Msza Święta w Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza

9.00 - spotkanie ogólne w hali sportowej

9.30 – spotkanie w salach lekcyjnych z wychowawcami

 Serdecznie zapraszamy.