Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (474)

23 listopada w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Bezpieczne wakacje 2018”. Łącznie na konkurs wpłynęło 169 rysunków ze szkół z terenu powiatu jasielskiego. Laureatką w III kategorii wiekowej 13-15 lat została uczennica naszej szkoły Ewelina Wilk, która odebrała nagrodę z rąk Komendanta Powiatowej Policji w Jaśle mł. insp. Roberta Wróbla.

Serdecznie gratulujemy!

czwartek, 20 grudzień 2018 07:56

Ogłoszenie GOPS w Nowym Żmigrodzie

Napisane przez

            W związku ze zmianą przepisów dotyczącą korzystania z pomocy w formie pokrywania posiłków dla dzieci prosi się zainteresowanych rodziców o złożenie w miesiącu grudniu zaświadczeń o dochodach za miesiąc listopad 2018r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w urzędzie gminy pokój numer 7 .

Ostateczny termin złożenia dokumentów 31 grudnia 2018r.

27 listopada 2018 roku w naszej szkole uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach dotyczących historii naszego kraju. Młodzież zebrana na sali gimnastycznej obejrzała pokaz historyczny „ Ku niepodległej”, przygotowany przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto.

W pierwszej części  prowadzący przedstawili historię państwa i wojska polskiego od powstania kościuszkowskiego do odzyskania niepodległości. Ciekawym opowiadaniom o losach naszej Ojczyzny  towarzyszył pokaz strojów i uzbrojenia z epoki oraz wyjaśnienie jak walczono w dawnych czasach. Nasi koledzy i koleżanki  mogli ubrać mundury i potrzymać broń używaną przez polskich żołnierzy. Kolejno zobaczyliśmy : kosyniera z insurekcji kościuszkowskiej, szwoleżera z czasów wojen napoleońskich i Księstwa Warszawskiego, piechura z okresu powstania listopadowego, powstańca styczniowego oraz strzelca z czasów I wojny światowej.

W drugiej części zajęć  uczniowie naszej szkoły mieli możliwość dokładnie zapoznać się z prezentowanymi eksponatami, przymierzyć mundury czy ekwipunek. Największym zainteresowaniem cieszyły się repliki broni palnej  i szabli. Chętni mogli pod okiem instruktora spróbować szermierki . Młodzież z dużym zainteresowaniem przymierzała i oglądała eksponaty. Mimo, że w rękach uczniów znalazły się repliki broni , nikt nie został ranny, ale chętni wymagający pomocy mogli zostać przeniesieni  na prawdziwych wojskowych noszach sanitarnych.

Ta ciekawa lekcja pomogła nam wyobrazić sobie jak wyglądała walka naszych przodów o niepodległość.

Zajęcia zorganizował pan Ryszard Turek.

 

 

piątek, 14 grudzień 2018 10:55

Poznajemy pracę górnika

Napisane przez
Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko z Mikołajem czy świętami Bożego Narodzenia, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom tą trudną i odpowiedzialną pracę, wychowawczyni klasy 2a pani Alicja Nawracaj zaprosiła  górnika pana Stanisława Kruka, który spotkał się z uczniami klas I-III  4 grudnia. Pan na spotkanie przyszedł w pięknym galowym stroju, który jest koloru czarnego. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dzieci dowiedziały się min. na czym polega ciężka praca górnika, przymierzyły czapkę z pióropuszem. Dowiedziały się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Oglądnęli zdjęcia i szablę, które przyniósł nasz gość.

Serdecznie dziękujemy miłemu gościowi i z okazji górniczego święta życzymy Panu Stanisławowi i jego kolegom wszystkiego najlepszego!