Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 65
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 75
Jadłospis

Jadłospis (89)

wtorek, 17 listopad 2009 20:38

"Skąd się wzieli anieli"

Napisane przez

"Skąd się wzieli anieli"


    16 listopada 2009r. w Jasielskim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień za najpiękniejsze prace konkursowe oraz otwarcie wystawy "Skąd się wzieli anieli". Na  III Przegląd Twórczości Plastycznej wpłynęło blisko 600 prac z 46 szkół podstawowych i gimnazjów powiatu jasielskiego oraz lokalnych instytucji kultury. Nasi uczniowie również wzięli udział w tym konkursie. Uczennica klasy 3b Agata Majewska  otrzymała wyróżnienie. Pracę Agaty Majewskiej i Klaudii Sochy z klasy 3b można zobaczyć na wystawie pokonkursowej od 16 do 30 listopada 2009 r. w Galerii JDK.
   Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Jasielskiego Domu Kultury http://www.jdkjaslo.pl/
i wzięcia udziału w ciekawych konkursach.

poniedziałek, 09 listopad 2009 17:44

Narodowe Święto Niepodległości

Napisane przez

Narodowe Święto Niepodległości


zdjecie0256
zdjecie0256 zdjecie0256

   11 listopada w całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W naszej szkole uroczysty apel został zorganizowany w poniedziałek (9 listopada). Przygotowali go nauczyciele historii i sztuki. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnów Polski i szkoły, uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, którego tematem były zmienne losy naszego kraju. Była mowa o rozbiorach i próbach wyrwania się z niewoli (powstania narodowe), utworzeniu Legionów Polskich we Włoszech, roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości Polski. Młodzi artyści pięknie recytowali wiersze. Na wszystkich zebranych wrażenie zrobiły pieśni wykonane przez szkolny chór, prowadzony przez p. Barbarę Tomaszewską. Usłyszeliśmy pierwszą wersję narodowego hymnu, a także Rotę - hymniczną pieśń autorstwa Marii Konopnickiej, która konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o rolę hymnu Polski. Podczas śpiewania tych pieśni, aby uczcić dzień odzyskania suwerenności, wszyscy zebrani stali na baczność. Apel zakończyła pieść Żeby Polska była Polską, zaśpiewana przez Marzenę Mędrek. Wszystkim artystom i ich opiekunom dziękujemy za przygotowanie apelu.
   Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest na pamiątkę przekazania przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu. 11 listopada 1981r. po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, na mapie Europy znów pojawiła się nazwa Polska. Święto zostało ustanowione w ostatnich latach II Rzeczypospolitej, zlikwidowane w PRL, zostało przywrócone w 1989 r.

poniedziałek, 09 listopad 2009 18:15

Paczki żywnościowe

Napisane przez


Paczki żywnościowe 

dary_we
dary_we dary_we

    W sobotę 7 listopada 2009r. w godzinach od 9.00 do 16.00 w budynku Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie komisja w składzie: Joanna Kmieć, Anna Majka, Piotr Figura i Mirosław Biernacki, rozdała potrzebującym rodzinom paczki żywnościowe. Pomoc dla rodzin z naszej gminy ufundowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. Produkty zostały podzielone tak, aby jak najwięcej rodzin mogło skorzystać z pomocy. Po odbiór paczek zgłosiło się ponad 80 rodzin. Mamy nadzieję, że ta pomoc mogła przynajmniej w niewielkim stopniu zaspokoić potrzeby tych rodzin.

czwartek, 02 kwiecień 2009 18:56

Rocznica śmierci papieża

Napisane przez

Pamiętamy o Tobie   W dniu 3 kwietnia 2009r uczniowie Zespołu Szkół im. Bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie uczcili uroczystym apelem 4 rocznicę śmierci Jana Pawła II.
   W sali GOK odbył się montaż słowno muzyczny przypominający historię człowieka, który był i jest na zawsze pozostanie w sercach i umysłach  milionów ludzi na całym świecie, dla których był ukochanym  ojcem, najważniejszym wzorem do naśladowania. Zakończeniem apelu była wspólna modlitwa o rychłą  beatyfikację sługi bożego Jana Pawła II.


wtorek, 26 maj 2009 00:00

26 maja - Dzień Matki

Napisane przez

26 maja - Dzień Matki

 

K640_IMG_5351
K640_IMG_5351 K640_IMG_5351

Za to, że jesteś przy mym boku

Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku

Za to, że dni moje teczą malujesz

Dziś Mamo z głębi Ci dziękuję

 

   Dzień Matki celebruje się w Polsce na wiele sposobów, począwszy od najprostrzych, jak złożenie życzeń, wysłanie okolicznościowych kartek, wręczanie wiązanki kwiatów, okazjonalna rozmowa telefoniczna, czy własnoręczne wykonane przez dzieci laurki.

   W tym roku Dzień Matki przygotowali uczniowie klasy IIIc i IIIb pod kierunkiem R. Piatkowskiej. Uroczystość odbyła się przy udziale uczniów, dyrekcji i najwspanialszych gości czyli mam, które licznie przybyły z tej okazji. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, oprawę muzyczną zapewnił chór pod kierunkiem p. B. Tomaszewskiej oraz uczennica kl. IIIa Ewelina Tokarczyk, która wykonując piosenkę "Mamo" wycisnęła łzy w naszych oczach.

   Na koniec wystąpiły dzieci z klasy III przygotowane przez p. A. Suską. Wykonały dwa tańce. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie mamom drobnych upominków wykonanych przez ich dzieci.

 

 

Galeria z uroczystości Dnia Mamy


Na koniec wystąpiły dzieci z klasy III przygotowane przez p. A. Suską. Wykonały dwa tańce. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie mamom drobnych upominków wykonanych przez ich dzieci.
poniedziałek, 30 listopad 2009 00:00

Tradycje świateczne w naszej szkole

Napisane przez

Tradycje świąteczne


P1010132
P1010132 P1010132

    Już od 6 lat każdego roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy w szczególny sposób. Na miesiąc przed każdymi świętami uczniowie pod kierunkiem nauczyciela plastyki pani Barbary Tomaszewskiej wykonują z roku na rok coraz piękniejsze stroiki bożonarodzeniowe, kartki świąteczne, czy palmy wielkanocne. Prezentowane one są na szkolnym konkursie. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe, zaś prace zostają albo sprzedane, albo wykorzystane do dekoracji świątecznych stołów.

   Tydzień przed świętami wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami organizują zbiórkę produktów. Później pod kierunkiem pani Barbary Marszał - nauczyciela techniki te produkty zamieniają się w potrawy niezbędne do przygotowania wigilii czy śniadania wielkanocnego dla całej społeczności szkolnej.

Przygotowane potrawy nawiązują do tradycji naszego regionu, dlatego na stołach nie może zabraknąć kapusty z grochem, żuru, barszczu z uszkami, pierogów z kapustą, swojskiego chleba, kompotu z suszek, okazałych baranków-własnoręcznie wypiekanych, chrzanu, ćwikły, gomółek no i oczywiście pysznych ciast.

    Kulminację stanowi dzień, w którym odbywa się tzw. "stół", uczniowie w zależności od świąt biorą udział w Jasełkach, Drodze Krzyżowej i Misterium Męki Pańskiej, by w końcu zasiąść do stołu. Stoły są zawsze pięknie ozdobione i kuszą zapachami.

   W 2009 roku na "stół wielkanocny" po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli rad oddziałowych. Byli mile zaskoczeni obfitością i piękną dekoracją stołu. Nic dziwnego, że wyrazili chęć przybycia również na kolejne takie uroczystości. Staramy się, co roku, by zachować i przekazać uczniom jak najwięcej z tych pięknych zwyczajów. Szkolne Boże Narodzenie i Wielkanoc stało się tradycją w naszej szkole, kultywowaną z roku na rok.

IMG_2788
IMG_2788 IMG_2788
IMG_2789
IMG_2789 IMG_2789
IMG_2790
IMG_2790 IMG_2790
IMG_2791
IMG_2791 IMG_2791
IMG_2793
IMG_2793 IMG_2793
IMG_2794
IMG_2794 IMG_2794
IMG_2795
IMG_2795 IMG_2795
IMG_2796
IMG_2796 IMG_2796
IMG_2835
IMG_2835 IMG_2835

piątek, 30 październik 2009 13:24

Wszystkich Świętych

Napisane przez

Wszystkich Świętych

K1024_PA300030
K1024_PA300030 K1024_PA300030

   W naszej szkole 30 października, w sposób szczególny uczczono pamięć o zmarłych nauczycielach i uczniach,  którzy związani byli z naszą szkołą. Odbyła się uroczysta msza święta z udziałem naszej szkolnej scholi.  Później w sali GOK-u odbyła się akademia, którą przygotowały nasze nauczycielki. Wystąpili w niej uczniowie klasy  II b, którzy odpowiednio do chwili zachowali powagę. Zostały też przypomniane nazwiska uczniów i nauczycieli, których już między nami nie ma.
Po akademii pogrążeni w zadumie udaliśmy się na cmentarz,  aby do końca uczcić to święto.