Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (474)

28 stycznia br. uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielami obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „My, dzieci z dworca ZOO” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.  Spektakl powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule (publikacja dostępna jest w naszej bibliotece). Reżyser przeniósł akcję z Berlina lat 80. do współczesnej Polski.  

Sztuka opowiada o trzynastoletniej dziewczynce Kasi, która zaczyna uczęszczać do nowej szkoły. Wpada w nieodpowiednie towarzystwo, pod presją którego zaczyna palić papierosy. Z czasem zaczyna pić alkohol i chodzić na imprezy dla osób pełnoletnich, gdzie wszyscy  biorą  narkotyki. Nie ma dobrego kontaktu z rodzicami. Jej jedyną „rodziną” jest paczka „przyjaciół”, którzy mają na nią zły wpływ. Kiedy na skutek uzależnienia umiera pierwszy z jej nowych znajomych,  dziewczyna załamuje się i jeszcze bardziej pogrąża w nałogu.  W końcu zaczyna jej brakować pieniędzy na narkotyki, traci godność, ryzykuje zdrowiem i życiem, żeby je zdobyć. Dzięki policjantowi, który przyłapuje ją  wraz z  koleżanką na  zażywaniu narkotyków, trafia do ośrodka leczenia uzależnień.  W wieku piętnastu lat Christine  wygrywa walkę o własne życie, jednak jej najbliższa przyjaciółka umiera. 

 „My dzieci z dworca ZOO” jest opowieścią nie tylko o uzależnieniach i ich skutkach, ale także o tym, jak cienka jest granica miedzy zabawą, a dramatem. Spektakl pokazuje, jak łatwo jest stracić kontrolę nad własnym życiem i jak przerażające ma to konsekwencje. Przedstawienie zmuszało do refleksji i na pewno uświadomiło każdemu, że narkotyki i dopalacze są tym, od czego trzeba trzymać się jak najdalej.

Historia Kasi - a właściwie Christiane - wydarzyła się naprawdę. Christaine Felscherinow przeżyła cały ten koszmar w Berlinie. Jak obecnie, po 35 latach, wygląda jej świat, możemy dowiedzieć się z nowej książki pt. „ Życie mimo wszystko”.


Udział w spektaklu został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie w ramach realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Bardzo dziękujemy!

poniedziałek, 04 luty 2019 13:06

Spektakl profilaktyczny „Dzieci sieci”

Napisane przez
W poniedziałek 28 stycznia br. uczniowie klas 4 - 6 wraz z opiekunami wybrali się do JDK-u na spektakl pt. „Dzieci sieci” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. 

Spektakl opowiadał o pokoleniu dzisiejszych młodych ludzi, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym.

Aktywność medialna dzieci bywa coraz bardziej ryzykowna, należy więc uczulać młodych ludzi, uświadamiać, rozmawiać z nimi i uczyć ich funkcjonowania we współczesnej sieciowej rzeczywistości. Internet bowiem to wspaniałe osiągnięcie współczesnych czasów, zawierające m.in. ciekawe wiadomości z wszystkich dziedzin, gry, filmy, muzykę, ale zarazem posiada on tzw. ciemną stronę, gdyż może być źródłem fałszu i agresji.

Grupa teatralna ALERT opowiedziała młodym widzom ciekawą historię,  nastoletniego chłopca, który pragnął znaleźć przyjaciół w nowej szkole i marzył o akceptacji. Przedstawienie opowiadało nie tylko o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu, zrozumieniu drugiego człowieka, ale przede wszystkim traktowało o brutalnym świecie mediów.

Ponadto uświadomiło uczniom, że realny kontakt z drugim człowiekiem jest czymś niezastąpionym, a każdy ruch w Internecie zostawia ślad. Spektakl nawiązywał do cyberprzemocy i wskazywał na konsekwencje jakie niesie podszywanie się pod innych.

Mamy nadzieję, że profilaktyczny charakter spektaklu spełnił swe zadanie i nasi uczniowie nie ulegną presji otoczenia, i nie popełnią błędów, ze skutkami których musieli się zmierzyć bohaterowie przedstawienia.

Udział w spektaklu został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie w ramach realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Bardzo dziękujemy!

środa, 30 styczeń 2019 11:52

Misie Ratownisie

Napisane przez

MISIE  RATOWNISIE

         Od 4 lutego 2019 roku rozpoczyna się w naszej szkole akcja „Misie Ratownisie”,  która ma na celu zbiórkę pluszaków dla dzieci poszkodowanych w wypadkach i pożarach. Misie będą wręczane dzieciom przez służby ratunkowe i policjantów na miejscach zdarzeń.

 "Miś ratowniś" w świadomości dziecka uosabia domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w sytuacjach, kiedy potrzebne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, skupienie/odwrócenie uwagi czy nawiązaniu kontaktu z dzieckiem pluszak może okazać się bardzo użyteczny

Ty również możesz pomóc! Podaruj swojego misia, który pomoże poszkodowanym dzieciom.  Misie-maskotki mogą być nowe, używane, ale nie zniszczone.   Zatem nie czekaj, pomóż – podaruj!

Wesprzyj szkolną zbiórkę!

Samorząd Uczniowski SP w Nowym Żmigrodzie

środa, 30 styczeń 2019 10:47

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Napisane przez
Nasza szkoła wnioskowała o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach   „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3. Udało się!!! Szkoła otrzymała najwyższą dotację na zakup lektur i nowości wydawniczych. Zakupiono 1159 książek,  z tego ok. 50%  to lektury. Liczba osób objętych  programem to 276 uczniów.
Przykłady zakupionych lektur szkolnych: „Czarne stopy”, „Dynastia Miziołków”, „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
Przykłady zakupionych nowości wydawniczych: „Tam gdzie spadają Anioły”, „Dziennik zakręconej nastolatki”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Dwa serca Anioła”, „Martynka poznaje świat”, „Mały Miliarder”, "Auta. Wielka księga opowieści”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Chłopaki Chojraki”, „Pamiętnik Zuzy – Łobuzy. Wycieczka nad Bałtyk”, „Bruno i siostry”.
Dzięki temu wsparciu księgozbiór biblioteki został wzbogacony o aktualne pozycje lekturowe i nowe, kolorowe wydania już istniejących budzące większe zainteresowanie uczniów.
Realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu aktywności czytelniczej uczniów, zauważalny jest wzrost wypożyczeń, odwiedzin w bibliotece oraz czytelni. Ciekawa szata edytorska zakupionych książek sprawiła, że czytelnicy częściej zaczęli sięgać po nowości. Przekonali się, ze kontakt z książką to znakomita forma spędzania wolnego czasu.