Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (455)

czwartek, 22 listopad 2018 08:32

Skąd w sklepie bierze się chleb? Wycieczka do piekarni.

Napisane przez
Skąd w sklepie bierze się chleb? Jak wygląda proces wypiekania chleba? Kiedy chleb jest jasny, a kiedy ciemny? Czy piekarz pracuje nocą?

Aby poszukać odpowiedzi na te pytania uczniowie klas II wraz z paniami  wychowawczyniami Beatą Pieszczoch i Alicją Nawracaj oraz panią pedagog Joanną Kmieć 14 listopada 2018 r. udali się do piekarni Trafunek w Dębowcu.

Piekarnia Trafunek od wielu lat produkuje i dostarcza do punktów spożywczo–handlowych, najlepsze w okolicy pieczywo oraz różnorodnych produktów piekarniczych bez użycia substancji spulchniających i wszelkiego rodzaju ulepszaczy. Wypiekany chleb dębowiecki oraz inne rodzaje pieczywa pszennego i razowego polecane są, jako produkty smaczne i ekologiczne, a tym samym, jako produkty zdrowe.

Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Po piekarni oprowadzał uczniów pan Dariusz Marciszewski. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku.

Dzieci zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Ogromne wrażenie wywarł na wszystkich ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Jednak największą atrakcję, stanowiło dla uczniów wyrabianie ciasta  oraz samodzielne wykonywanie bułek.

Drugoklasiści przekonali się, że praca piekarza jest bardzo trudna. Chleb jest podstawowym składnikiem naszego pożywienia i choć spożywany codziennie nigdy się nie znudzi. 

Na koniec wszyscy zostali obdarowani pysznymi bułeczkami. Wycieczka do piekarni była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wodospad „Magurski”, który znajduje się nieopodal miejscowości Folusz  na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Jest dość znanym wodospadem Beskidu Niskiego. Nas do wodospadu poprowadził pan podleśniczy. Po drodze podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Pomimo tego, że wodospad jest dość "kapryśny", udało nam się zobaczyć przelewającą się wodę po kaskadach. To był naprawdę wspaniały dzień.

Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni. Dziękujemy również panu Janowi Mroczce, który pomógł nam zorganizować spotkanie z panem podleśniczym.

poniedziałek, 19 listopad 2018 19:05

Wystartowała Politechnika Młodych Odkrywców

Napisane przez
W dniu 10 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły (jedyni z gminy Nowy Żmigród i powiatu jasielskiego) brali udział w pierwszych zajęciach Szkoły Młodych Chemików realizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Do projektu zakwalifikowało się  tylko 65 uczniów z podkarpackich szkół. 15 uczniów w kategorii 12-13 lat i 50 uczniów w kategorii 14-15 lat.

Z naszej szkoły zostali zakwalifikowani następujący uczniowie: Justyna Głodziak  kl.3b gim., Oliwia Nawracaj kl. 3b gim., Paulina Gajoska kl.3b gim., Kamil Gronek kl.3a gim., Justyna Kudłaty kl. 8b sp. Przy rekrutacji brano pod uwagę średnie ocen z następujących przedmiotów: chemia, fizyka, matematyka, informatyka  i przyroda. Uczniowie zostali podzieleni na 5 osobowe grupy laboratoryjne. Nasi uczniowie stanowią grupę nr 6. Podczas pierwszych zajęć wykonywali doświadczenie: Reakcje charakterystyczne białek pod opieką pani dr. inż. Renaty Muca w laboratorium Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Uczniowie pod opieką trenerów mieli możliwość samodzielnej pracy w laboratorium, mogli zrozumieć chemię poprzez bezpośrednie zaangażowanie w realizację eksperymentów.

W opinii uczniów zajęcia były bardzo ciekawe, a i trenerzy chwalili uczniów za ich zaangażowanie i chęć chemicznego poznania świata …

Kolejne zajęcia już 8 grudnia br. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczyciel chemii pani Barbara Świerzowska.

Serdecznie gratulujemy naszym  „młodym studentom” .

 

poniedziałek, 19 listopad 2018 18:55

„Historia Polski pędzlem malowana”

Napisane przez
W październiku bieżącego roku w Jasielskim Domu Kultury odbył się XII Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny konkurs przebiegał  pod hasłem „ Historia Polski pędzlem malowana”.  Jak co roku, także i teraz w konkursie uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło 212 prac z 32 szkół. Spośród tak wielu uczestników prace trzech  naszych uczennic zostały docenione i nagrodzone:

Karolina Banaś kl. VIa - nagroda

Magdalena Nowacka kl. VIa -  wyróżnienie

Nikola Książkiewicz  kl. VII a  - wyróżnienie

Opiekunem uczennic była Barbara Tomaszewska. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Jasielski Dom Kultury. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 9 listopada 2018r.

Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy prace można oglądać na pokonkursowej wystawie od 9 do 30 listopada 2018 r. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.

                                                                                          Barbara Tomaszewska