Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (455)

poniedziałek, 18 czerwiec 2018 11:49

Jubileusz 210 – lecia Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie

Napisane przez
We wtorek 29 maja 2018 roku Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza – Męczennika w Nowym Żmigrodzie obchodziła uroczysty jubileusz 210 – lecia swego istnienia. Rocznica nawiązuje do wydarzeń sprzed blisko dwustu lat. W 1772 roku Żmigród znalazł się w zaborze austriackim. Władze zaborcze zlikwidowały szkoły parafialne. W ich miejsce Ustawą szkolną z roku 1805 wprowadzono szkoły trywialne. W 1808 roku w Żmigrodzie Nowym  utworzono dwustopniową szkołę trywialną, czyli powszechną, o elementarnym poziomie nauczania. Obowiązkiem szkolnym objęto dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Nasza szkoła jest więc jedną z najstarszych instytucji publicznych w regionie.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztu sztandarowego wraz z dyrekcją, uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły do kościoła parafialnego w Nowym Żmigrodzie, w którym odbyła się msza święta w intencji uczniów, pracowników i absolwentów. Mszę odprawił ks. abp Edward Nowak, a uroczyste kazanie wygłosił ks. bp Jan Wątroba.

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 10:36

Dzień Dziecka w "Smyku"

Napisane przez
W dniu 7 czerwca uczniowie klas Ia i Ib  wraz z paniami Beatą Pieszczoch i Alicją Nawracaj udali się na wycieczkę do sali zabaw „Smyk” w Jaśle, gdzie mogli nie tylko miło spędzić czas na zabawie, ale także  kształtować umiejętność współpracy w grupie oraz integracji z innymi dziećmi. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu, emocjom i zabawie nie było końca. Wycieczka była bardzo udana i pełna niezapomnianych wrażeń. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Dziecka.
 
piątek, 08 czerwiec 2018 09:57

Nocka w szkole

Napisane przez
W dniach 18-19 maja odbyła się I noc w szkole dla klas szóstych. O godzinie 18.00 była zbiórka obok sali gimnastycznej i przypomnienie regulaminu nocki. O godz. 19.00 wyszliśmy na boisko szkolne, gdzie graliśmy w różne gry sportowe. O godz. 20.00 była kolacja, którą przygotowali dla nas opiekunowie i szefowa naszej kuchni pani Beata Przybyłowska.  Rolę opiekunów pełnili: pani Małgorzata Tłuściak, pani Barbara Świerzowska, pan Tomasz Źrebiec oraz pani Joanna Kmieć – główny organizator wydarzenia.
Po kolacji zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. Każda grupa miała opiekuna, wybrała kapitana i tak wyruszyliśmy na ulice Nowego Żmigrodu, aby odszukać ukryte hasło. Literki i cyfry były poukrywane w 21 miejscach na terenie Nowego Żmigrodu. Ponieważ było już ciemno trzeba było użyć latarek. Po znalezieniu wszystkich literek powstało hasło JUBILEUSZ SZKOŁY 210 LAT. Każda z grup sprawnie poradziła sobie z tym zadaniem.
Po krótkim odpoczynku na jadalni szkolnej odbyły się międzyklasowe rozgrywki, w ich trakcie dostaliśmy pizzę. Gdy zjedliśmy posiłek, udaliśmy się na boisko szkolne, by dokończyć rozgrywki. Ponieważ padał deszcz, boisko było śliskie, dlatego rzucaliśmy do kosza. Każdy uczeń miał 3 rzuty osobiste, klasie 6a na boisku poszło lepiej, lecz ostatecznie rywalizacje zakończyły się remisem.
Ok. północy wróciliśmy do szkoły i przeszliśmy korytarzem, gdzie opiekunowie przygotowali dla nas kilka strachliwych niespodzianek. Nie obyło się bez głośnych pisków. Gdy wszyscy przeszli korytarzem wyruszyliśmy na spacer po szkole. Pani pedagog opowiedziała nam historię o złodziejach, którzy w latach 90 okradli szkołę. Po opowieściach poszliśmy na świetlicę i oglądaliśmy film.
Ok. 1.30 udaliśmy się na salę gimnastyczną. Organizatorzy zorganizowali dla nas konkurs piżam. Misterem imprezy został Michał Gruba, a Miss Karolina Hnat. Zwycięska para zatańczyła taniec, który rozpoczął krótką dyskotekę. Nagrodzono także: Hanię Dziadosz, Gosię Buczyńską, Julię Dybaś, Maćka Marcińca i Alka Więcka. Wszyscy otrzymali słodki upominek. Około godz. 2.30 odbył się klasowy konkurs muzyczny. Naszym zadaniem było śpiewanie fragmentu piosenki, której motywem przewodnim była noc (gwiazdy, księżyc, sen itd.) Ok godz 3.00 panie musiały przerwać konkurs ponieważ żadna z klas nie chciała się poddać. „Poszliśmy spać”. Naszą sypialnią była sala gimnastyczna. Większość uczniów spała, ale byli i tacy, którzy nie zmrużyli oka.  O godz. 7.00 wszyscy byli już na nogach. Po porannej toalecie graliśmy w różne gry na sali gimnastycznej. Następnie zjedliśmy przepyszne śniadanie i podzieliliśmy się swoimi wrażeniami po nocy. Później wykończeni czekaliśmy na rodziców. Ta noc była wspaniałym pomysłem. Liczymy, że się powtórzy.
 
tekst: Ewelina Wilk i Ola Szyndak uczennice  klasy 6a
 
Podczas „nocki w szkole” dzieci zobaczyły szkołę od innej, mniej oficjalnej strony. Atmosfera zabawy, która towarzyszyła tej imprezie na pewno pozwoliła uczniom polubić szkołę i odnaleźć tu swoje miejsce, a przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i piżamach pomogło traktować szkołę jak drugi dom.
Organizatorzy
FOTORELACJA
23 maja 2018 roku odbył się konkurs wierszy logopedycznych. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej recytowali wiersze tzw. łamańce językowe. Komisja konkursowa oceniała m.in.; poprawność wymowy trudnych głosek oraz dykcję. Uczestnicy doskonale poradzili sobie z recytacją. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe ufundowane przez organizatorkę konkursu panią logopedę Martę Ryczak. Na koniec był słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia.