Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (439)

poniedziałek, 21 maj 2018 16:10

Opowiadanie „Książę” Kingi Kostrząb nagrodzone

Napisane przez
15 maja 2018 roku w SP nr 2 w Jaśle odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu literackiego "Moje spotkania z przyrodą". W tym roku laureatką została Kinga Kostrząb z kl. VI a.  
Konkurs miał zasięg ogólnopolski i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 147 prac, których autorami byli uczniowie  klas 4-7 z 38 szkół z całej Polski. Każda kategoria wiekowa była rozpatrywana oddzielnie. Praca mogła mieć formę opowiadania, listu lub pamiętnika, a jej treść miała dotyczyć przyrody. Jury przyznało łącznie 17 nagród oraz wyróżnienia.
Kinga została nagrodzona za opowiadanie pt. " Książę". Ponieważ jeździ konno, wykorzystała wiedzę i własne doświadczenia i wymyśliła ciekawy utwór. Tytułowy Książę to oczywiście koń, dzięki któremu zmienia się życie pewnej dziewczynki. Praca pokazała talent literacki Kingi, której gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W konkursie również brały udział  Urszula Idzik i Karolina Kochanik uczennice klasy VIa. Opiekunem uczennic była pani Małgorzata Tłuściak.
15 maja 2018 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”. Wzięło w nim udział 26 uczniów z siedmiu szkół z terenu Gminy Nowy Żmigród: SP w Nowym Żmigrodzie, SP w Łężynach, SP w Nienaszowie, SP w Kątach, SP w Łysej Górze, SP w Makowiskach, SP w Desznicy. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach – I dla uczniów klas 4 – 5 i II dla uczniów klas 6 – 7. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki, wcześniej wylosowanego przez ucznia spośród pięciu, wybranych przez komisję konkursową. Podczas czytania ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

Komisja w składzie – dyrektor SP w Nowym Żmigrodzie – pani Alicja Witkowska, nauczyciel języka polskiego – pani Wiesława Cieklińska - Popek i logopeda - pani Marta Ryczak – wyłoniła zwycięzców:

Kategoria I (uczniowie klas 4 – 5):

I miejsce - Magdalena Nowacka (SP w Nowym Żmigrodzie) II miejsce – Emilia Gromek (SP w Makowiskach), Nikola Liwosz (SP w Łysej Górze) III miejsce – Karolina Bazan (SP w Nienaszowie), Angelina Mlicka (SP w Kątach)

Wyróżnienie - Aleksandra Kmiecik (SP w Łężynach), Oliwia Przybyłowska (SP w Nowym Żmigrodzie)

Kategoria II (uczniowie klas 6 – 7):

I miejsce - Natalia Kmiecik (SP w Łysej Górze) II miejsce – Julia Dybaś (SP w Nowym Żmigrodzie) III miejsce – Żaneta Frączek (SP w Makowiskach) IV miejsce – Zuzanna Kostrząb (SP w Nienaszowie), Karolina Sypień (SP w Łysej Górze), Oliwia Wielgosz (SP w Nowym Żmigrodzie)

Wyróżnienie - Aleksandra Pliś (SP w Łężynach), Kacper Źrebiec (SP w Desznicy)

Organizatorem konkursu była pani bibliotekarz:  Elżbieta Mezglewska – Kochanik.  Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie. Uroczystego wręczenia nagród dokonał  Wójt Gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara.

Więcej zdjęć w zakładce: biblioteka na facebooku.

czwartek, 10 maj 2018 18:14

Działania edukacyjne w ramach obchodów Dnia Ziemi

Napisane przez
Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych.

OBCHODY TYGODNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE OBEJMOWAŁY:

  1. Pogadanki w klasach - "Co niszczy nasze środowisko?"
  2. Konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas IV SP – 3 gimnazjum.
  3. Konkurs plastyczny: "Poznaj ekoznaki" dla kl. 3a SP.
  4. Akcja: "Listy dla Ziemi".
  5. Gazetka informacyjna "Nasza planeta Ziemia"

Celem tych działań było uświadomienie dzieciom sposobów wykorzystania surowców wtórnych, budzenie szacunku do przyrody, jak również uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego występujących w miejscu zamieszkania. Konkursy sprawdziły posiadane przez dzieci wiadomości i umiejętności z zakresu przyrody i ekologii, a nauczycielom pomogły ustalić, na jakie elementy wychowania, nauczania powinni zwrócić szczególną uwagę, byśmy wszyscy stali się lepszymi, wrażliwszymi i dostrzegali piękno otaczającej nas przyrody. Autorzy najciekawszych "Listów dla Ziemi" zapoznali innych uczniów z ich treścią. Były one bardzo interesujące i podkreślały znaczenie klimatu dla naszego środowiska. Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w "Obchody Dnia Ziemi". Brali czynny udział we wszystkich zajęciach zorganizowanych na tę okoliczność. Wykazali się dużą wiedzą i zainteresowaniem ekologią i problemami środowiska, w jakim żyjemy. Nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach ufundował Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle. Organizatorkami tych działań były panie: Barbara Świerzowska, Barbara Marszał i Małgorzata Gumienna.

czwartek, 10 maj 2018 10:47

Sukcesy naszych uczniów w konkursach historycznych

Napisane przez
W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie uczestniczyli w licznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Tradycyjnie osiągają w nich bardzo dobre wyniki.  
24 lutego 2018 r. odbył się finał wojewódzki konkursu historycznego, w którym uczennica klasy VII b Szkoły Podstawowej, Zuzanna Turek uzyskała tytuł laureata.  W kolejnych etapach musiała wykazać się poszerzonym zakresem wiedzy z zakresu historii Polski i świata. W tym roku temat konkursu brzmiał „Od rozbiorów do odzyskania niepodległości. Polacy w walce o niezależność i niepodległość w l. 1768-1918”.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również 5 kwietnia 2018 r. w finale wojewódzkim  XXIII edycji Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego  "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Po przejściu etapów szkolnego i rejonowego, dwoje uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, w którym uczennica klasy VII b Szkoły Podstawowej Zuzanna Turek uzyskała tytuł laureata, a uczeń klasy III a Gimnazjum Adam Łodziński tytuł finalisty. Uczestnicy tego konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą i umiejętnościami  z zakresu historii Polski, gdy odzyskiwała ona niepodległość oraz doskonale znać historię wojskowości polskiej w tym okresie.
7 marca 2018 r.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie historycznym dla uczniów klas VI i VII szkół podstawowych „ Dzieje narodu polskiego w latach 1772 – 1818” organizowanego przez Zespół Szkół  Miejskich nr. 3 w Jaśle. Naszą szkołę reprezentowali : Natalia Baran i Julia Dybaś z kl. VI b, Karolina Kochanik z klasy VI a oraz Justyna Kudłaty i Zuzanna Turek z klasy VII b. Uczniowie z naszej szkoły uzyskali dobre wyniki, a  Zuzanna Turek zdobyła tytuł laureata.
Młodzież biorąca udział w tych konkursach godnie reprezentowała naszą szkołę. Uczestnicząc  w konkursach uczniowie wykazali się ogromnym zasobem wiedzy i umiejętności , mieli satysfakcję z bardzo dobrych wyników. Oprócz satysfakcji laureaci i finaliści uzyskają dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich oraz odpowiednie wpisy na świadectwie.
Nauczycielem, który przygotował uczennicę ze szkoły podstawowej jest Pani Wiesława Cieklińska – Popek. Opiekunem przygotowującym ucznia z gimnazjum jest Pan Ryszard Turek.