Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Aktualności (474)

piątek, 14 grudzień 2018 09:49

Konkurs "Mistrz czytania"

Napisane przez
W dniu 26 listopada br. w szkolnej bibliotece odbył się III Szkolny Konkurs dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej „Mistrz czytania”. Organizatorem konkursu była pani Elżbieta Kochanik – nauczyciel bibliotekarz. W konkursie wzięło udział  39 uczniów – 9 z klasy Ia, 6 z klasy Ib, 5 z IIa, 8 z IIb i 11 z IIIa.  Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu książki, wcześniej wylosowanego przez ucznia spośród czterech, wybranych przez komisję konkursową.  Podczas czytania ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Komisja w składzie: pani Wiesława Cieklińska Popek – nauczyciel języka polskiego, pani Joanna Kmieć – pedagog szkolny oraz pani Marta Ryczak – logopeda  wyłoniła zwycięzców:
Klasa Ia
I miejsce – Maja Maresz i Kamil Żmigrodzki
II miejsce – Milena Lisowska
III miejsce – Ania Adamik i Oliwia Konop
Klasa Ib
I miejsce – Szymon Dziadosz
II miejsce – Jacek Bogacz
III miejsce – Julia Leputa i Paweł Zagórski
Klasa IIa
I miejsce – Dominika Czupa
II miejsce – Weronika Pietruszka
III miejsce – Małgorzata Łodzińska
Klasa IIb
I miejsce – Nadia Suchan
II miejsce – Miłosz Bara
III miejsce – Karolina Spólnik
Wyróżnienie dla Martyny Idzik i Madzi Kostrząb
Klasa IIIa
I miejsce – Gabriela Cichoń i Aldona Klich
II miejsce – Julia Dynia i Dawid Kuczała
III miejsce – Tymoteusz Gołębiowski-Bugno


W dniu 29 listopada pani dyrektor oraz organizatorka konkursu wręczyły wszystkim laureatom nagrody książkowe. Fundatorem nagród była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie.

środa, 28 listopad 2018 18:01

Ojczyzna w słowach wielkich twórców

Napisane przez
27 listopada odbył się Konkurs Recytatorski utworów patriotycznych. Uroczystość była związana z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, które było inicjatorem konkursu, zaprosiło do udziału  uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjów. Uczestnicy prezentowali wiersz lub fragment prozy o tematyce patriotycznej dowolnie wybrany z Antologii Niepodległości przygotowanej przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Narodowego Czytania 2018 .

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas siódmych: Urszula Idzik, Kinga Kostrząb, Natalia Baran, Julia Dybaś oraz Emilia Mroczka z klasy III a gimnazjum. Licznie pojawiła się młodzież z okolicznych szkół: Desznicy, Nienaszowa, Osieka, Samoklęsk, Cieklina i Krempnej.

Jury z zainteresowaniem przysłuchiwało się prezentacjom i oceniało interpretację, dobór repertuaru, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny. Niektóre utwory, jak wiersze Norwida, Mickiewicza czy Konopnickiej, były recytowane kilkukrotnie, bowiem cieszyły się szczególnym zainteresowaniem uczestników.

Na uwagę jury zasłużyły interpretacje naszych uczennic. Ula Idzik za recytację „Pieśni o domu”  Konopnickiej zdobyła II miejsce, Natalka Baran za wygłoszenie wiersza Norwida „Moja piosnka (II)” zajęła III miejsce, zaś Kinga Kostrząb została wyróżniona. W jej wykonaniu usłyszeliśmy fragment „Potopu” Sienkiewicza. Laureatki dostały upominki i dyplomy.

Konkurs był doskonałą formą upowszechnianie kultury żywego słowa wśród młodzieży oraz okazją do zaprezentowania uzdolnień artystycznych uczestników.

Uczennice do konkursu przygotowały panie: Małgorzata Tłuściak i Iwona Turek.

Serdecznie gratulujemy!!!

poniedziałek, 26 listopad 2018 11:10

Obchody Święta Niepodległości

Napisane przez
(…)

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski 
dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Marcin Wolski

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku minęło 100 lat od tego wydarzenia, więc obchody Święta Niepodległości miały w naszej szkole szczególny charakter. W październiku uczniowie pisali Dyktando Niepodległościowe. W piątek 9 listopada o godzinie 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, uczniowie i nauczyciele oraz wszyscy zebrani  odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej  Pani Alicja Witkowska oraz Wójt Gminy Nowy Żmigród Pan Grzegorz Bara, który przekazał na ręce dyrektor biało- czerwoną flagę ofiarowaną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Potem nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży. Uczniowie Szkoły Filialnej w Starym Żmigrodzie pod kierunkiem swych nauczycieli przedstawili wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Młodzież z klas VII b i VI a pod opieką pani Iwony Turek i Barbary Tomaszewskiej przygotowała występ, podczas którego uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, złożony z wierszy i piosenek upamiętniających czasy zaborów i I wojny światowej, przybliżyli nam historię Polski w okresie niewoli. Charakter uroczystości podkreślała symbolika kolorów – flaga, białe i czerwone kwiaty w dłoniach recytatorów oraz kotyliony. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wiersze: M. Konopnickiej” Na krakowskim rynku”, C.K. Norwida „Moja piosnka”, J. Jasińskiego ”Do narodu”, J. Żuławskiego „Do moich synów”, W. Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśni i piosenki”: Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „ Szara piechota”, „Żeby Polska była Polską…”. Gośćmi na tej uroczystości byli także pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie, ich opiekunowie  oraz rodzice uczniów.

Uczestnicy

FOTORELACJA

czwartek, 22 listopad 2018 08:32

Skąd w sklepie bierze się chleb? Wycieczka do piekarni.

Napisane przez
Skąd w sklepie bierze się chleb? Jak wygląda proces wypiekania chleba? Kiedy chleb jest jasny, a kiedy ciemny? Czy piekarz pracuje nocą?

Aby poszukać odpowiedzi na te pytania uczniowie klas II wraz z paniami  wychowawczyniami Beatą Pieszczoch i Alicją Nawracaj oraz panią pedagog Joanną Kmieć 14 listopada 2018 r. udali się do piekarni Trafunek w Dębowcu.

Piekarnia Trafunek od wielu lat produkuje i dostarcza do punktów spożywczo–handlowych, najlepsze w okolicy pieczywo oraz różnorodnych produktów piekarniczych bez użycia substancji spulchniających i wszelkiego rodzaju ulepszaczy. Wypiekany chleb dębowiecki oraz inne rodzaje pieczywa pszennego i razowego polecane są, jako produkty smaczne i ekologiczne, a tym samym, jako produkty zdrowe.

Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Po piekarni oprowadzał uczniów pan Dariusz Marciszewski. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku.

Dzieci zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Ogromne wrażenie wywarł na wszystkich ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Jednak największą atrakcję, stanowiło dla uczniów wyrabianie ciasta  oraz samodzielne wykonywanie bułek.

Drugoklasiści przekonali się, że praca piekarza jest bardzo trudna. Chleb jest podstawowym składnikiem naszego pożywienia i choć spożywany codziennie nigdy się nie znudzi. 

Na koniec wszyscy zostali obdarowani pysznymi bułeczkami. Wycieczka do piekarni była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wodospad „Magurski”, który znajduje się nieopodal miejscowości Folusz  na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Jest dość znanym wodospadem Beskidu Niskiego. Nas do wodospadu poprowadził pan podleśniczy. Po drodze podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Pomimo tego, że wodospad jest dość "kapryśny", udało nam się zobaczyć przelewającą się wodę po kaskadach. To był naprawdę wspaniały dzień.

Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni. Dziękujemy również panu Janowi Mroczce, który pomógł nam zorganizować spotkanie z panem podleśniczym.