Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

niedziela, 08 kwiecień 2018 14:05

Kto by pomyślał, że to już 11 lat i 100 numerów „Nowinek Szkolnych”!

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Kto by pomyślał, że to już 11 lat i 100 numerów „Nowinek Szkolnych”! Z tej okazji 26 marca br. redakcja gazetki wraz z opiekunami przygotowała dla wszystkich słodką niespodziankę. W tym dniu stołówka szkolna stała się mini kawiarnią, gdzie uczniowie i nauczyciele świętowali setne wydanie gazetki. Było tradycyjne sto lat i życzenia kolejnych jubileuszy. Można było także obejrzeć wszystkie numery gazetki.
 
Niby nic, a tak to się zaczęło …
Pomysł wydawania szkolnej gazetki powstał jeszcze w 2006 roku. Wspólnie z koleżanką Basią Świerzowską (wtedy Gumienną) pomyślałyśmy, że dobrze by było, aby gimnazjum miało swoją gazetkę. Numer specjalny wręczony został pani dyrektor podczas podsumowania szkolnego konkursu „Powiedz nałogom NIE”. Pani dyrektor wyraziła pozytywną opinię i tak od 2007 roku rozpoczęło się redagowanie pisma szkolnego.
Początki były trudne, gdyż w pracy nie miałyśmy komputera i wszystkie artykuły otrzymywane od uczniów były pisane ręcznie. Przepisywanie i tworzenie gazetki odbywało się w domu rodzinnym pani Świerzowskiej. Do zespołów redagujących gazetkę należeli uczniowie klas gimnazjalnych. Początkowo gazetka nosiła nazwę „Wieści Gimnazjalne”, później „Wieści Szkolne”. We wrześniu 2010 roku przeprowadzono konkurs na nową nazwę gazetki i od tamtej pory nosi ona nazwę „Nowinki Szkolne”. Początkowo pismo było dwumiesięcznikiem, obecnie powstaje na koniec każdego miesiąca. Gazetka wydawana jest w kolorze czarno – białym, ale jest egzemplarz kolorowy, który pozostaje w siedzibie redakcji (gabinet pedagoga). Wszystkie wydania znajdują się także w bibliotece szkolnej. Jest to jedna z najgrubszych ksiąg w szkole. Jubileuszowe kolorowe wydanie uzupełniło tę ponad jedenastoletnią księgę co dało średnio 1000 stron.

Gazetka służy także promocji szkoły, więc prezentuje osiągnięcia uczniów tych najzdolniejszych, ale także tych o oryginalnych, ciekawych zainteresowaniach, nietuzinkowych hobbystów, utalentowanych zdobywców różnorodnych trofeów na wielu arenach: od  szkolnej  poprzez gminne, powiatowe i krajowe, aż do międzynarodowych. Ooo, nie! Nie będę wskazywała, gdzie szukać tych informacji. Po prostu w 100 numerach gazetki. Niech to będzie okazja do ich przejrzenia dla każdego, kto chciałby sięgnąć do wspomnień. Zapraszamy.

Każdy uczeń i nauczyciel może pisać swoje artykuły. W gazetce opisywane są wydarzenia z życia szkoły i środowiska uczniów, nie brakuje także dobrego humoru. Czytając gazetkę można było poznać znaczenia swoich imion, zrobić coś z niczego, poznać kalendarz świąt nietypowych. Dużym zainteresowaniem wśród czytelników cieszy się dział „Sylwetki nauczycieli”, gdzie opisywany jest nauczyciel jakiego uczniowie nie znają. Do gazetki dodawane są m.in. słodycze, soki, breloczki, długopisy, czasopismo MAGURA itp. Nasza gazetka brała udział w ogólnopolskim konkursie gazetek „ZTU”. Powstały również wydania specjalne poświęcone m.in. katastrofie smoleńskiej, przemocy i agresji, akcji Zachowaj Trzeźwy Umysł, wolontariatowi czy pamięci zmarłych nauczycieli i pracowników.
Redakcja organizowała i nadal organizuje konkursy dla swoich czytelników. Za znajomość treści gazetki można było wygrać m.in. bilety na koncert zespołu Pectus, zdjęcia z autografami m.in.; Jarosława Kreta, Katarzyny Cichopek, wyroby ze szkła i książki. W 2016 roku odbył się konkurs na najładniejszy wiersz dla Mamy, a w 2017 roku redakcja zorganizowała konkurs na „Najładniejszą kartkę walentynkową”. W poprzednich latach redakcja włączyła się w realizację szkolnego projektu „Narkotyki Twoja zguba”. We wrześniu 2011 roku czytelnicy pojechali na bezpłatną wycieczkę do Karpackiej Troi. Naszą gazetkę otrzymywali goście odwiedzający szkołę. Z informacji od uczniów wiemy, że gazetkę czytają nie tylko oni, ale także ich rodzice i dziadkowie. Z okazji pięciolecia istnienia gazetki otrzymaliśmy kilkanaście pisemnych opinii na temat naszego pisma od dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów. Z tej okazji był tort i dyskoteka dla wszystkich sympatyków gazetki. Jesteśmy dumni z tego, że nasza gazetka posłużyła jako źródło historyczne książki Konrada Dydy „Pokłosie beatyfikacji ks. Władysława Findysza – Pierwsza dekada kultu błogosławionego”. Z informacji zawartych w Nowinkach korzystają także kronikarze szkolni. To kawał historii jak pisze jedna z naszych byłych redaktorek.

Przyznam, że moim pierwszym marzeniem jest, by udało się wszystkie egzemplarze gazetki zebrać w kilku elegancko oprawionych tomach. To jest prawdziwa kronika szkoły, choć niewątpliwie wiele jeszcze pracy wymaga, by rzeczywiście tę rolę pełniła. Kilka lat temu przyjęłyśmy tezę: w miarę możliwości dokumentować w gazetce wszystkie najważniejsze wydarzenia, które dzieją się w szkole. Trudno byłoby zliczyć wszystkich współtwórców gazetki. Pisali uczniowie i nauczyciele. Kilkadziesiąt wywiadów, porad, informacji, ciekawostek, reportaży, sprawozdań, scen zatrzymanych migawką aparatu, rysunki. Po prostu kawał dobrej roboty… W dobie Internetu, elektroniki, przeróżnych nośników my pozostajemy wierni tradycyjnemu wydaniu gazetki w wersji papierowej formatu A4. Drugie z marzeń to by „Nowinki Szkolne” były wydawane w kolorze i nadal miały swoich wiernych czytelników.
Korzystając  z okazji świętowania 100 wydania  naszej gazetki, chciałabym bardzo serdecznie podziękować koleżance Basi Świerzowskiej za współpracę, idealne zrozumienie - czasami nawet bez słów, za kompromisy, wyrozumiałość, wsparcie, uśmiech i cierpliwość. Dziękuję również wszystkim Tym, którzy współpracują z nami okazjonalnie oraz  Tym, którzy czytają Nowinki i wspierają nas dobrym słowem.
Joanna Kmieć

Czytany 252 razy