Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

piątek, 02 czerwiec 2017 17:17

Wyjazd do Państwowej Straży Pożarnej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby zrealizować te cele, dnia 31 maja 2017 roku, uczniowie klasy Ia szkoły podstawowej z wychowawczynią T. Frydrych oraz z pedagog szkolną J. Kmieć,  udali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Celem wycieczki było również poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru ich pracy, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Już samo wejście na główny plac PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy – Dariusz Łaba i Tomasz Opałka stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji…

Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie oraz sprzęt ratowniczy. 

Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo - gaśniczych. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków, wejście do wozów strażackich oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru.

Dzieci miały też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele!

Składamy serdeczne podziękowania Panom strażakom oraz Państwu Beacie i Adamowi Durał
za pomoc w organizacji wyjazdu.

 

 

Czytany 335 razy