Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

wtorek, 21 wrzesień 2010 14:16

Wizyta węgierskich przyjaciół

Napisane przez Marcelina Głowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wizyta węgierskich przyjaciół

 

     W czwartek 9 września 2010r. rozpoczęła się czterodniowa wizyta uczniów z Węgier wraz z ich opiekunami. Nasza społeczność uczniowska już od rana z niecierpliwieniem wyczekiwała gości. Wreszcie ok 13:00 przyjechali autokarem. Spożyli posiłek przygotowany przez p. Beatę Nadymus w stołówce szkolnej. Następnie odbyło się uroczyste powitanie ich przez Szanowną Dyrekcję Zespołu Szkół w sali GOK-u, po czym nastąpił przydział każdego węgierskiego ucznia do naszych rodzin. Wtedy już nastąpiły pierwsze trudności w komunikowaniu się. Nie trzeba bowiem zaznaczać, że zarówno węgierska, jak i polska młodzież nie potrafi biegle władać językami obcymi: angielskim oraz niemieckim. Jednak wcale nas to nie zniechęcało-za pomocą gestów też można się świetnie "dogadać":).


Udaliśmy się więc do naszych domów. Tam zagraniczni goście rozpakowali swoje rzeczy, po czym zabraliśmy ich do ZS, by zobaczyli, przygotowany na te okazję, koncert. Wywarł on ogromne wrażenie na całej publiczności. Młodzież z Putnoka była zachwycona! Czekała nas jeszcze dyskoteka.
Oczywiście, wszyscy świetnie się bawiliśmy, a ponad to, mogliśmy się wzajemnie poznać z nowymi kolegami. O 21:00 wróciliśmy do domów. Mimo zmęczenia lokatorzy chętnie opowiadali o swoich wrażeniach z pierwszego dnia spędzonego w Polsce.

     Miło wspominamy także piątek. Już o 8:30 wyruszyliśmy do pięknego miasta-Łańcuta, lezącego w pobliżu Rzeszowa. Zwiedziliśmy tam zamek z XVI-XX wieku. Nie da się ukryć, że jego komnaty, elementy ozdobne wywarły na nas niemały zachwyt. Potem zrobiliśmy zakupy w Rzeszowie w galerii i w sklepie "Tesco".

     W sobotę, o 8.00 rozpoczęły się rozgrywki sportowe w naszej szkole. Wszyscy z ogromnym entuzjazmem przystępowali do konkurencji. Jednak drużyna węgierska zdobyła większą ilość punktów. Wkrótce po zakończonych zajęciach sportowych udaliśmy się na wycieczkę do Folusza. Zjedliśmy tam upieczone kiełbaski, które wszystkim wybornie smakowały. Niestety ze względu na deszczową pogodę, nie zobaczyliśmy tzw."Diablego Kamienia".

    Niedziela-ostatni dzień wizyty zagranicznych przyjaciół. Nie wyczekiwaliśmy rozstania. Chcieliśmy jeszcze przez kilka godzin okazać gościnność naszym kolegom. Większość z nas udała się z nimi do kościoła. Warto dodać, że także żmigrodzka świątynia wywarła na nich duże wrażenie. Poczęstowaliśmy jeszcze młodzież węgierską regionalnymi, polskimi potrawami. Następnie udaliśmy się na plac przed szkołę, by pożegnać naszych gości. Około 14.00 wyruszyli w drogę powrotną. Zdążyliśmy jednak wymienić się adresami, z myślą, że będziemy w stałym kontakcie :)
     Pobyt naszych kolegów i koleżanek z Węgier z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Dostarczył nam wiele  przyjemności. Ale nie tylko. Razem z młodzieżą z Putnoka zobaczyliśmy ciekawe miejsca. Ponad to, udoskonaliliśmy umiejętność władania językami obcymi, chociaż niejeden z nas powie teraz, że nie jest to łatwe :). Mamy nadzieję, że my także  odwiedzimy nowych kolegów i koleżanki w Putnoku. Jesteśmy również przekonani, iż zawarte przyjaźnie nie będą krótkimi znajomościami.

 

Czytany 1211 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 marzec 2016 17:41