Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

wtorek, 05 luty 2019 13:19

Studnia głębinowa w Bakoum w Czadzie otrzymała imię bł. ks. Władysława Findysza

Napisane przez pedagog
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w zbiórkę makulatury, która trwała i nadal jest prowadzona na Podkarpaciu.

Celem zbiórki było wybudowanie studni w Afryce. Z wielką radością informujemy, że studnia głębinowa została uruchomiona w Bakoum w Czadzie. Otrzymała imię patrona naszej szkoły bł. ks. Władysława Findysza. Studnia została poświęcona pod koniec grudnia ub. roku. Poinformował o tym ks. Edward Ryfa, polski misjonarz w Czadzie.
Ks. misjonarz  opowiada, że Bakoum była kiedyś dużą wioską. Z powodu braku wody zaczęła się wyludniać. Pozostali najbardziej wytrwali mieszkańcy. Z prośbą o pomoc przyszli do ks. Ryfy. Narzekali, że noszenie wody z odległych okolic jest dużą uciążliwością, szczególnie dla kobiet. Szczęśliwie kilka dni później z Polski, z Przeworska nadeszła wiadomość od Ryszarda Łuczyka koordynatora zbiórki makulatury w województwie  podkarpackim. Pieniądze uzyskane z jej sprzedaży przeznaczane są na budowę kolejnych studni. 

Przez kilka lat trwania akcji zbiórki makulatury, mieszkańcy Podkarpacia sfinansowali budowę ponad 20 studni w afrykańskich wioskach. 

 źródło Nowiny24

Czytany 151 razy