Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

poniedziałek, 04 luty 2019 13:20

Spektakl profilaktyczny pt. „My, dzieci z dworca ZOO” – historia prawdziwa

Napisane przez pedagog
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
28 stycznia br. uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielami obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „My, dzieci z dworca ZOO” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.  Spektakl powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule (publikacja dostępna jest w naszej bibliotece). Reżyser przeniósł akcję z Berlina lat 80. do współczesnej Polski.  

Sztuka opowiada o trzynastoletniej dziewczynce Kasi, która zaczyna uczęszczać do nowej szkoły. Wpada w nieodpowiednie towarzystwo, pod presją którego zaczyna palić papierosy. Z czasem zaczyna pić alkohol i chodzić na imprezy dla osób pełnoletnich, gdzie wszyscy  biorą  narkotyki. Nie ma dobrego kontaktu z rodzicami. Jej jedyną „rodziną” jest paczka „przyjaciół”, którzy mają na nią zły wpływ. Kiedy na skutek uzależnienia umiera pierwszy z jej nowych znajomych,  dziewczyna załamuje się i jeszcze bardziej pogrąża w nałogu.  W końcu zaczyna jej brakować pieniędzy na narkotyki, traci godność, ryzykuje zdrowiem i życiem, żeby je zdobyć. Dzięki policjantowi, który przyłapuje ją  wraz z  koleżanką na  zażywaniu narkotyków, trafia do ośrodka leczenia uzależnień.  W wieku piętnastu lat Christine  wygrywa walkę o własne życie, jednak jej najbliższa przyjaciółka umiera. 

 „My dzieci z dworca ZOO” jest opowieścią nie tylko o uzależnieniach i ich skutkach, ale także o tym, jak cienka jest granica miedzy zabawą, a dramatem. Spektakl pokazuje, jak łatwo jest stracić kontrolę nad własnym życiem i jak przerażające ma to konsekwencje. Przedstawienie zmuszało do refleksji i na pewno uświadomiło każdemu, że narkotyki i dopalacze są tym, od czego trzeba trzymać się jak najdalej.

Historia Kasi - a właściwie Christiane - wydarzyła się naprawdę. Christaine Felscherinow przeżyła cały ten koszmar w Berlinie. Jak obecnie, po 35 latach, wygląda jej świat, możemy dowiedzieć się z nowej książki pt. „ Życie mimo wszystko”.


Udział w spektaklu został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie w ramach realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Bardzo dziękujemy!

Czytany 148 razy