Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

poniedziałek, 04 luty 2019 13:06

Spektakl profilaktyczny „Dzieci sieci”

Napisane przez pedagog
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W poniedziałek 28 stycznia br. uczniowie klas 4 - 6 wraz z opiekunami wybrali się do JDK-u na spektakl pt. „Dzieci sieci” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. 

Spektakl opowiadał o pokoleniu dzisiejszych młodych ludzi, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym.

Aktywność medialna dzieci bywa coraz bardziej ryzykowna, należy więc uczulać młodych ludzi, uświadamiać, rozmawiać z nimi i uczyć ich funkcjonowania we współczesnej sieciowej rzeczywistości. Internet bowiem to wspaniałe osiągnięcie współczesnych czasów, zawierające m.in. ciekawe wiadomości z wszystkich dziedzin, gry, filmy, muzykę, ale zarazem posiada on tzw. ciemną stronę, gdyż może być źródłem fałszu i agresji.

Grupa teatralna ALERT opowiedziała młodym widzom ciekawą historię,  nastoletniego chłopca, który pragnął znaleźć przyjaciół w nowej szkole i marzył o akceptacji. Przedstawienie opowiadało nie tylko o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu, zrozumieniu drugiego człowieka, ale przede wszystkim traktowało o brutalnym świecie mediów.

Ponadto uświadomiło uczniom, że realny kontakt z drugim człowiekiem jest czymś niezastąpionym, a każdy ruch w Internecie zostawia ślad. Spektakl nawiązywał do cyberprzemocy i wskazywał na konsekwencje jakie niesie podszywanie się pod innych.

Mamy nadzieję, że profilaktyczny charakter spektaklu spełnił swe zadanie i nasi uczniowie nie ulegną presji otoczenia, i nie popełnią błędów, ze skutkami których musieli się zmierzyć bohaterowie przedstawienia.

Udział w spektaklu został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie w ramach realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Bardzo dziękujemy!

Czytany 249 razy