Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

środa, 19 grudzień 2018 18:33

Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

27 listopada 2018 roku w naszej szkole uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach dotyczących historii naszego kraju. Młodzież zebrana na sali gimnastycznej obejrzała pokaz historyczny „ Ku niepodległej”, przygotowany przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto.

W pierwszej części  prowadzący przedstawili historię państwa i wojska polskiego od powstania kościuszkowskiego do odzyskania niepodległości. Ciekawym opowiadaniom o losach naszej Ojczyzny  towarzyszył pokaz strojów i uzbrojenia z epoki oraz wyjaśnienie jak walczono w dawnych czasach. Nasi koledzy i koleżanki  mogli ubrać mundury i potrzymać broń używaną przez polskich żołnierzy. Kolejno zobaczyliśmy : kosyniera z insurekcji kościuszkowskiej, szwoleżera z czasów wojen napoleońskich i Księstwa Warszawskiego, piechura z okresu powstania listopadowego, powstańca styczniowego oraz strzelca z czasów I wojny światowej.

W drugiej części zajęć  uczniowie naszej szkoły mieli możliwość dokładnie zapoznać się z prezentowanymi eksponatami, przymierzyć mundury czy ekwipunek. Największym zainteresowaniem cieszyły się repliki broni palnej  i szabli. Chętni mogli pod okiem instruktora spróbować szermierki . Młodzież z dużym zainteresowaniem przymierzała i oglądała eksponaty. Mimo, że w rękach uczniów znalazły się repliki broni , nikt nie został ranny, ale chętni wymagający pomocy mogli zostać przeniesieni  na prawdziwych wojskowych noszach sanitarnych.

Ta ciekawa lekcja pomogła nam wyobrazić sobie jak wyglądała walka naszych przodów o niepodległość.

Zajęcia zorganizował pan Ryszard Turek.

 

 

Czytany 61 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 grudzień 2018 08:42