Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

piątek, 14 grudzień 2018 10:55

Poznajemy pracę górnika

Napisane przez pedagog
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko z Mikołajem czy świętami Bożego Narodzenia, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom tą trudną i odpowiedzialną pracę, wychowawczyni klasy 2a pani Alicja Nawracaj zaprosiła  górnika pana Stanisława Kruka, który spotkał się z uczniami klas I-III  4 grudnia. Pan na spotkanie przyszedł w pięknym galowym stroju, który jest koloru czarnego. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dzieci dowiedziały się min. na czym polega ciężka praca górnika, przymierzyły czapkę z pióropuszem. Dowiedziały się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Oglądnęli zdjęcia i szablę, które przyniósł nasz gość.

Serdecznie dziękujemy miłemu gościowi i z okazji górniczego święta życzymy Panu Stanisławowi i jego kolegom wszystkiego najlepszego!

Czytany 65 razy